Як орієнтуватися без компаса.

Вирушаючи в подорож, потрібно обов'язково мати при собі компас. Він допоможе зорієнтуватися, визначити сторони світу. Але що робити, якщо компаса немає або він вийшов з ладу? Існують і інші методи визначення місця розташування в просторі.
Інструкція
1
Зрозуміти, де яка сторона світла, можна, маючи при собі звичайні наручні годинники. Повертайте їх в горизонтальній площині і стежте за циферблатом. Годинну стрілку треба направити в сторону Сонця. Південь буде в тому напрямку, де знаходиться лінія, отримана діленням навпіл кута між годинниковою стрілкою і відміткою 14 годин. Коли ви знайдете південь, встаньте до нього обличчям. Ззаду у вас буде перебувати північ, зліва - схід, справа - захід. У південних широтах цим способом користуватися не можна. Він добре працює в північних і непогано - в помірних. Але влітку помилка може становити до 25 °.
2
Орієнтуватися по Сонцю можна і без годинника, потрібно просто знати, коли і де воно сходить і заходить. Як відомо, взимку Сонце сходить на південному сході, а заходить на південному заході. Що стосується літа, то в цей час року наше світило сходить на північному сході, а заходить на північному заході. З весною і восени простіше - навесні і восени Сонце сходить на сході, а заходить на заході. Якщо брати середню смугу, то близько 8 ранку Сонце влітку знаходиться на сході, близько 11 годин - на південному сході, близько 14 годин - на півдні, близько 17 годин - на південному заході, близько 20 годин - на заході, близько 23 години - на північному заході.
3
Можна орієнтуватися і вночі - по Полярній зірці. Вона знаходиться недалеко від сузір'я Великої Ведмедиці. Визначте спочатку, де на небі сяє ківш, потім подумки накресліть вгору лінію через дві його крайні точки. На цій лінії відрахуйте п'ять разів відстань, рівну відстані між цими двома крайніми зірками. В кінці прямої буде Полярна зірка. З неї ж починатиметься ручка ковша Малої Ведмедиці. Якщо до Полярної зірки встати особою, попереду буде північ.