Як визначити фосфат натрію.

В шкільному курсі хімії наводяться описи цілого ряду специфічних хімічних реакцій, що дозволяють виявити те або інше з'єднання. Багато з них протікають з утворенням речовин, що мають барвисті відтінки. До подібних відноситься і реакція, за допомогою якої можна визначити фосфат натрію.
Вам знадобиться
  • - дві пробірки;
  • - дистильована вода;
  • - нітрат срібла;
  • - сіль, імовірно є фосфатом натрію.
Інструкція
1
Підготуйте все, необхідне для експерименту. На штативи встановіть дві чистих порожніх пробірки. Вони повинні бути достатньо широкими. Підготуйте ємність з дистильованою водою. Бажано заздалегідь налити її в реторту.
2
Отримайте розчин досліджуваної солі, якщо вона знаходиться в кристалічному стані. Налийте невелику кількість дистильованої води в одну з пробірок. Потім помістіть в неї трохи кристалів солі, імовірно є фосфатом натрію. Вийміть пробірку з штатива і почніть перемішування рідини, здійснюючи їй кругові рухи. Дочекайтеся повного розчинення кристалів. Якщо речовина в пробірці розчиняється - це не фосфат натрію. Після закінчення процесу отримання розчину встановіть пробірку назад на штатив.
3
Приготуйте розчин нітрату срібла. Використовуйте вільну пробірку. Дійте способом, аналогічним тому, що був описаний в попередньому кроці. Нітрат срібла, як і фосфат натрію, дуже добре розчинний у воді. Тому розчин потрібної концентрації буде отриманий досить швидко.
4
Проведіть реакцію визначення вмісту фосфату натрію в розчині досліджуваної солі. Обережно, тонкою цівкою влийте рідину з другої пробірки в першу. При цьому якщо в першій пробірці міститься дійсно фосфат натрію, в ній майже миттєво утворюється жовтий осад. Це буде фосфат срібла, який практично не розчиняється у воді. Протікає реакція може бути описана наступним рівнянням: 3АgNО3 + Nа3PО4 = 3NаNО3 + Аg3PО4.
Зверніть увагу
Під час проведення експерименту строго дотримуйтесь правил техніки безпеки. Роботи виконуйте в захисному одязі і окулярах. Ні за яких обставин не допускайте попадання реактивів на шкіру. Всі маніпуляції з речовинами проводите тільки за допомогою лабораторного обладнання та інструментів.