Як виміряти тиск.

Людям, страждаючим гіпертонією і іншими серцевими захворюваннями необхідно регулярно вимірювати свій тиск. Це можна зробити за допомогою тонометра і в домашніх умовах.
Інструкція
1
Перед початком вимірювань приляжте хоча б на 2-3 хвилини. Руку, на якій будете проводити процедуру, звільніть від одягу і розслабте. Якщо у вас автоматичний тонометр надіньте манжету на руку, надійти її, як зазначено в інструкції по експлуатації. Увімкніть тонометр, на дисплеї повинна з'явитися цифра «0». Далі прилад все зробить самостійно. Коли почуєте звуковий сигнал, на дисплеї з'являться дані виміру. Почекайте, коли з манжети вийде повітря.
2
Виміряти тиск механічним тонометром дещо складніше. Надіньте стетоскоп. Руку розташуйте так, щоб плечова артерія в місці ліктьового згину розташувалася на рівні серця. Надіньте манжету трохи вище плечової артерії. Низ манжети повинен бути вище ліктьового згину на 2-3 см. Потім щільно зафіксуйте її за допомогою липучки або металевої дужки. Руку трохи зігніть.
3
Циферблат візьміть в цю ж руку. Переконайтеся, що вам добре видно показання. Іншою рукою починайте стискати гумову грушу, нагнітаючи повітря в манжету. Поки стрілка циферблата не покажеться значення вище на 30 одиниць вашого останнього систолічного тиску (верхнє значення).
4
Поверніть вентиль у груші і повільно випускайте повітря з манжети. Поки тиск в манжеті знижується, постарайтеся вловити за допомогою стетоскопа перший удар вашого серця. При його появі подивіться на дані циферблата, це і буде систолічний тиск.
5
Знову надувайте манжету і слухайте стетоскоп. Коли биття серця перестане прослуховуватися, подивіться на циферблат. Це ваше дістоліческого тиск (нижнє).
Зверніть увагу
Запам'ятайте, що безпосередньо перед вимірюванням тиску не рекомендується курити, вживати алкоголь і напої, що містять кофеїн.
Корисна порада
При вимірі тиску сидите спокійно, не ворушіться. Рухи можуть вплинути на правильність вимірювань.
Тиск - фізична величина, яка показує яка сила діє на ту чи іншу поверхню. Тіла, речовини яких знаходяться в різних агрегатних станах (тверді, рідкі та газоподібні), чинять тиск абсолютно різними способами. Наприклад, якщо в банку покласти шматок сиру, то він буде тиснути тільки на дно банки, а налите туди ж молоко, діє з силою на дно і стінки посудини. В інтернаціональній системі виміру тиск вимірюють в паскалях. Але є й інші одиниці виміру: міліметри ртутного стовпа, ньютони, поділені на кілограми, кіло Паскалі, гекто Паскалі і т.п. Зв'язок між цими величинами встановлюється математично.
Інструкція
1
Одиниця виміру тиску паскаль названа на честь французького вченого Блеза Паскаля. Позначається вона так: Па. При вирішенні задач і на практиці застосовні величини, що мають кратні або частинні десяткові приставки. Наприклад, кіло Паскалі, гекто Паскалі, мілі Паскалі, мега Паскалі і т.п. Для перекладу таких величин в Паскалі, необхідно знати математичне значення приставки. Усі наявні приставки можна знайти в будь-якому фізичному довіднику. Приклад1. 1 кПа = 1000Па (один кілопаскалях дорівнює одній тисячі паскалів). 1 гПа = 100Па (один гектопаскалях дорівнює ста Паскаля). 1МПа = 0,001Па (один мілліпаскаль дорівнює нуль цілих, однієї тисячної частці паскаля).
2
Тиск твердих тіл прийнято вимірювати в паскалях. Але чому фізично дорівнює один паскаль? Виходячи з визначення тиску, обчислюється формула для його розрахунку і виводиться одиниця виміру. Тиск одно відношенню сили, перпендикулярно діючої на опору до площі поверхні цієї опори. p = F/S, де p - тиск, що вимірюється в паскалях, F - сила, яка вимірюється в ньютонах, S - площа поверхні, яка вимірюється в квадратних метрах. Виходить, 1 Па = 1Н/(м) в квадраті. Приклад 2. 56 Н/(м) в квадраті = 56 Па.
3
Тиск повітряної оболонки Землі прийнято називати атмосферним тиском і вимірювати його не в паскалях, а міліметрах ртутного стовпа (далі, мм рт. Ст.). У 1643 році італійський вчений Торрічеллі запропонував досвід з вимірювання атмосферного тиску, в якому використовувалася скляна трубка з ртуттю (звідси «ртутний стовп»). Їм же було виміряно, що нормальний тиск атмосфери одно 760 мм рт. ст., що чисельно одно 101325 паскалів. Тоді, 1 мм рт.ст. ~ 133,3 Па. Для того, щоб перевести міліметри ртутного стовпа в Паскалі, потрібно помножити дане значення на 133,3. Приклад 3. 780 мм рт. ст. = 780 * 133,3 = 103974 Па ~ 104кПа.