Як краще заточити ковзани.

Незалежно від того, чи є катання на ковзанах для вас розвагою або серйозним спортом, ковзани повинні бути добре заточені. Від цього залежить плавність ковзання, швидкість катання, швидкість зупинки і стійкість на льоду. Якщо ви помітили, що починаєте прослизати при розгоні або зриватися вбік на повороті, значить, леза ваших ковзанів затупились.
Вам знадобиться
  • Фіксуючий верстат, наждачний папір, точильний брусок, напилок.
Інструкція
1
Зверніться до професіонала. На ковзанках обов'язково присутній фахівець з усіма необхідними інструментами. Їх ціни цілком доступні, а майстерність дозволяє уникнути проблем при подальшому використанні ковзанів. Крім того, при серйозному занятті хокеєм або фігурним катанням, краще з самостійної заточкою не експериментувати.
2
Якщо ви вирішили все зробити самі, то для початку визначтеся, чи потрібна вам канавка на ковзанах. Леза заточують двома способами: з жолобком уздовж ребра і без нього. Другий спосіб годиться тільки для любителів з хорошим рівнем підготовки. Новачкам на таких ковзанах буде важко гальмувати і повертати, а спортсмени втратять в маневреності. Професіоналам, також як і тим, хто робить свої перші кроки по льоду, краще віддати перевагу заточку леза з жолобком, хоча це зажадає більше зусиль.
3
Щоб отримати добре заточений коник без канавки, щільно зафіксуйте його лезом вгору на верстаті. Візьміть спеціальний точильний камінь для ножів і водите цим каменем по боковій поверхні леза перпендикулярно до його основи. Залізну крихту можна очистити з коника наждачним папером. Переконайтеся, що обидва коника заточені однаково.
4
Щоб отримати два ідеально рівних желобка, після фіксації леза скористайтеся круглим напилком. Правильну форму канавки доведеться випилювати вручну. Номер напилка залежить від товщини леза і твердості сталі. Глибина борозенки не повинна перевищувати 0,5-0,6 мм. Отримані задирки прибираються за допомогою дрібнозернистого брусочки. Коли заточка закінчена, уважно подивіться на ваші жолобки. Вони повинні бути однієї глибини на всьому протязі ребра і однаковими на обох лезах.
Корисна порада
Щоб кількість заточувань звести до мінімуму потрібно постійно стежити і доглядати за своїми ковзанами. Щоразу після катання протирайте нижню частину чистою сухою ганчіркою, а якщо раптом необхідно пройтися в ковзанах поза катка, обов'язково вдягайте захисні чохли.
Серед зимових розваг найпопулярнішим видом спорту вважається катання на ковзанах. Ковзани приносять задоволення тільки тоді, коли вони добре наточени.
Інструкція
1
Якщо ковзани втратили ефект ковзання, почали «зриватися» при вашому повороті, то значить прийшов час для їх заточування. Заточити фігурні ковзани можна двома способами. Приготуйте для заточки шліфувальні матеріали: наждак і напилок.
2
Ви можете здійснити заточку з жолобком або без нього. Заточуючи з жолобком, ви забезпечите собі більш «правильне» катання, а також краще ковзання ковзанів. Адже площа зіткнення з льодом буде менше, ніж у «плоского» ножа.
3
Робіть заточку самостійно, враховуйте те, що для більшого ефекту вам буде потрібно наждак. Ви зробите їм шліфування жолоба коника, а після цього звичайним напилком доведіть його до правильної форми. Напилком точите також і краю ножа. Слідкуйте, щоб зовнішній і внутрішній край леза був однаковий, тому що зростає ймовірність втрати рівноваги.
4
Уникайте «завалів» в одну або протилежну сторону. Такий розбій дуже завадить вам при катанні. З цією метою накладіть плоску поверхню перпендикулярно до леза. Всі задирки, які ви отримаєте в результаті заточування, приберіть за допомогою дрібнозернистого бруска. Можете використовувати напилок з дрібною насічкою.
5
Ширина вашого жолоби залежить від виду леза. Якщо у вас фігурні ковзани, то ширина жолоба максимально повинна бути в 15 мм, наприклад, у хокейних лез ширина жолоба вдвічі менше. Якщо ви справите заточку якісно, то забезпечите собі більш швидке покращене ковзання і без особливих зусиль зможете контролювати баланс при русі.
6
Пам'ятайте, що від правильного радіуса контуру леза і желобка залежить швидкість і маневреність катання. Правильний баланс визначайте по нахилу ножа. Намагайтеся здійснювати мінімальний з'їм металу при заточуванні, хоч вам і доведеться заточувати фігурні ковзани частіше, ніж при більшому зніманні.
7
Якщо у вас відсутні навички та досвід в заточенню, то краще зверніться до фахівця. Отримаєте професійну консультацію та підточить лезо під особисті потреби. При самостійній заточенню по можливості використовуйте спеціальні заточувальні верстати - так ви більш точно доведете ріжучу кромку ковзанів.