Як скласти карту місцевості.

Карта або власноруч складений план можуть стати гарною підмогою для вивчення особливостей місцевості. Робота зі складання карти дозволяє сформувати навички орієнтування в незнайомій обстановці і поводження з простими інструментами - планшетом і компасом. Складання такої карти не вимагає спеціальних навичок геодезичної зйомки.
Вам знадобиться
  • - планшет;
  • - аркуш паперу;
  • - простий олівець;
  • - кольорові олівці;
  • - лінійка;
  • - транспортир;
  • - ластик;
  • - компас.
Інструкція
1
Виберіть ділянку місцевості, план якої ви маєте намір зобразити на карті. Бажано, щоб ділянка мала добре видимі орієнтири - природні або штучні об'єкти, наприклад, окремо розташовані високі дерева, житлові будови або господарські споруди.
2
Визначте точку, з якої буде проводитися зйомка. З неї повинен бути добре видно всю ділянку місцевості, який ви завдасте на карту. Краща панорама відкривається з відкритих і піднесених місць.
3
Задайте масштаб майбутнього плану. Одне з правил складання карти свідчить, що всі об'єкти на ній зображуються в зменшеному вигляді. Відстань між об'єктами має бути зменшено в строго певну кількість разів у порівнянні з аналогічним відстанню на місцевості. Для невеликого за розмірами ділянки, вписується в кілька сотень метрів, можна прийняти масштаб, при якому в одному сантиметрі вкладеться 25 або 50 метрів.
4
Зорієнтуйте ваш робочий планшет. Для цього помістіть компас на його поверхню і визначте напрямок на північ. Тепер поверніть планшет таким чином, щоб стрілка компаса була паралельна правому краю. Накресліть в правому верхньому куті стрілку, спрямовану вгору; вона буде вказувати напрямок не північ.
5
Позначте на карті точку, з якою ви виробляєте зйомку. Вона послужить своєрідним відправним пунктом, до якого будуть прив'язані всі інші об'єкти, що наносяться на план місцевості.
6
Нанесіть на карту простим олівцем основні орієнтири. Це може бути окреме дерево або узлісся, поворот дороги або закрут річки, міст через річку, лінія електропередач, водонапірна башта і так далі.
7
Для кожної з обраних точок за допомогою компаса визначте азимут, тобто кут між напрямком на північ і на орієнтир. За допомогою транспортира відкладіть на плані відповідний азимуту кут і проведіть в цьому напрямку суцільну допоміжну лінію.
8
На допоміжної лінії відкладіть довжину відрізка від точки зйомки до орієнтира. Виміряти відстань найпростіше кроками, перевівши їх в метри. Відкладаючи на карті відстані, обов'язково враховуйте обраний масштаб. Підпишіть побудовану точку, вибравши відповідну назву.
9
Після нанесення всіх обраних орієнтирів позначте контури основних об'єктів плану (озеро, річка, дорога, лінія електропередач, яр тощо). Використовуючи кольорові олівці, позначте умовними знаками, чим зайнята місцевість: болото, рілля, ліс, луг, водна перешкода та інші великі об'єкти, що мають кордони.
10
Приберіть ластиком допоміжні лінії. Нанесіть на складену карту назви об'єктів і відстані між ними. Наостанок дайте планом змістовний заголовок і вкажіть масштаб зображення. Тепер ваша карта готова до використання.