Як проводять розрахунок відстаней між містами.

Розрахунок відстаней між населеними пунктами потрібно при плануванні оптимального маршруту руху, для оцінки часу шляху, визначення витрат паливно-мастильних матеріалів. Будь-який з способів розрахунку має свої сильні і слабкі сторони і межі застосування. Визначаючи відстань між містами, необхідно враховувати похибку вимірювання і зігнутість передбачуваного маршруту прямування.
Вам знадобиться
  • - карта;
  • - курвиметр;
  • - циркуль;
  • - лінійка;
  • - довідкові таблиці;
  • - спеціалізовані програми для розрахунку відстаней.
Інструкція
1
Визначте відстань між містами за допомогою карти і спеціального приладу - курвіметра. Він являє собою пристосування, побудоване за механічною схемою. Коліщатко приладу встановіть в перший пункт на географічній карті. Потім проведіть коліщатком по лінії передбачуваного маршруту по кінцевого пункту, повторюючи вигини траси. На циферблаті курвіметра відобразиться реальне відстань на місцевості, виражене в кілометрах. Циферблати Курвіметр можуть мати кілька шкал для карт різного масштабу.
2
Якщо курвиметр відсутня, використовуйте більш простий, але менш точний метод, також заснований на використанні карти. Озбройтеся циркулем, встановивши його розчин на певну, заздалегідь задану величину.
3
Послідовно відкладіть на карті відрізки, переміщаючи ніжки циркуля вздовж лінії траси, що з'єднує два міста. Кількість перестановок циркуля помножте на величину кроку приладу, а потім переведіть в кілометри з урахуванням масштабу карти. Враховуйте, що чим менше крок циркуля, тим точніше буде зроблено розрахунок відстані.
4
Використовуйте для розрахунку відстаней довідкові таблиці. Вони дозволяють швидко отримати значення, відповідне відстані між великими населеними пунктами. Цей метод швидше і зручніше картографічного, але менш наочний. Тому для прокладки конкретного маршруту проходження все одно бажано додатково використовувати карту. Другий недолік способу - обмежений перелік населених пунктів, внесених до таблиці.
5
Визначте відстань між містами за допомогою однієї із спеціалізованих програм. Їх можна встановити на персональному комп'ютері або використовувати онлайн-версії, пропоновані, зокрема, багатьма сайтами вантажоперевізників. В основі методу також лежать довідкові дані, але визначення оптимального маршруту і відповідних відстаней відбувається автоматично. При необхідності програми дозволяють доповнити розрахунок, включивши в маршрут ті чи інші проміжні пункти.
6
Використовуючи будь-який з описаних методів для практичних цілей, враховуйте, що кожен з них дає лише приблизне значення, більшою чи меншою мірою відповідає реальному відстані між населеними пунктами. Зокрема, розрахунок транспортних послуг рекомендується робити тільки за фактичними показаннями перевезень, а не за даними попереднього визначення відстаней.