Як захистити посіви під час спеки.

Напередодні спекотної погоди кожному рослинникам необхідно заздалегідь передбачити заходи захисту посівів від спеки та посухи. Пекуче сонце та недостатня кількість вологи в травні особливо небезпечні для незміцнілої розсади, влітку ж - практично для всіх культур. Щоб зберегти врожай в екстремальному кліматі, продумайте комфортні умови вирощування рослин ще до початку посівних робіт.
Вам знадобиться
  • - прітенітелі (високі рослини, огорожі);
  • - джерело води для поливу;
  • - мульча (суха трава, тирса);
  • - коалін ;
  • - йод;
  • - крохмаль;
  • - лійка або садовий обприскувач.
Інструкція
1
Використовуйте природні або рукотворні прітенітелі для овочевих культур і грунту. Можна вирощувати низькорослі рослини в природної тіні більш високих. Наприклад, посадіть спільно кукурудзу, боби і (в середині) - капусту; баштанні посійте серед квасолі. Хорошу розсіяну тінь дає так званий коров'ячий горох, або вигна - вид спаржевої квасолі з дуже довгими стручками.
2
Створіть штучну тінь, щоб врятувати окремо стоять посіви (наприклад, вологолюбні огірки) від аномальної спеки. Для цього уздовж молодих овочевих грядок вбийте в грунт кілочки і натягніть на них снопи їх просушеної трави сорго, кукурудзи, соняшнику і т.п. Напередодні спекотного і посушливого літа рекомендується протягувати грядки в напрямку зі сходу на захід.
3
Подумайте, як ще можна закрити від палючих сонячних променів рослини, висаджені у незахищений грунт. Низькорослі культури і розсаду можна загородити з півдня аркушами паперу, прикріпленими до планок у вигляді вітрила. Уздовж грядок баштанних (наприклад, гарбуза або кабачків) простягніть тин. Щоб додатково захистити капусту, підійміть два верхніх листа над кожним качаном і зв'яжіть у вигляді даху. Дійте обережно, щоб не поламати їх.
4
Забезпечте грядки регулярним поливом. Робіть це тільки вранці і ввечері, коли сонце не так смажить - інакше ви просто спалите листя зелених насаджень. Потреба у воді у культур підвищується на початку сезону (найбільш активне зростання) і під час дозрівання плодів. У посуху ретельно поливайте не тільки овочеві грядки і квіти, а й молоді деревця та кущі першої-другої вегетації.
5
Незважаючи на сильну посуху, ні в якому разі не перестарайтеся з поливом - ви можете розмити грунт, а також викликати гниття коренів і різні хвороби рослин. Зволожуйте землю помірно, подаючи воду не дуже сильним напором. Залежно від висоти кожного екземпляра і глибини його кореневої системи, на одну рослину у вас може піти від п'яти до п'ятдесяти літрів води.
6
Не дозволяйте утворюватися щільною земляний кірці навколо посівів. Якщо це сталося, прорихліте грунт в період неактивного сонця. Заощадити вологу в спеку вам допоможе мульча - просушенная і подрібнена трава або тирсу, розсипані на грядках.
7
Порадьтеся з досвідченими агрономами. Вони можуть підказати вам свій спосіб захисту рослин від спеки. Так, в деяких господарствах в період особливо сильної спеки успішно використовують білу глину (каолін). Її розводять у воді і обприскують рослини - білі листки і грунт відбивають промені сонця, що дозволяє їм не перегріватися.
8
Купуйте білу глину в аптеці або на ринку. Приготуйте з неї суспензію для вибілювання грядок з розрахунку 0,5 кг на відро води. Додайте в отриману суміш склянку завареного картопляного крохмалю і пару крапель йоду - це зробить рідину більш однорідною і додатково захистить посіви від хвороб.
9
Обробляйте каолінової суспензією рослини з південного боку кожні 10 днів в період з липня по серпень. Використовуйте для цього спеціальний садовий обприскувач або лійку. З досвіду городників, каолін допомагає краще пережити спеку і зберегти нормальне плодоношення у таких культур, як баклажани, кавуни, дині, огірки, морква, картопля, томати і квасолю.
Корисна порада
Щоб зберегти весняні посіви від травневої спеки, рекомендується відразу після посівних робіт обробити грядки каолінової суспензією.