Як розробити свій бізнес-план. Як розробка бізнес плану.

Бізнес-план - це програма, що включає в себе опис дій фірми, відомості про неї, про товар, послуги, їх виробництві, ринках збуту, а також інформацію про ефективність роботи організації. Грамотне планування сприяє розвитку фірми, збільшення її прибутку. Поставтеся відповідально до розробки бізнес-плану, оскільки подальша робота вашої організації буде складатися відповідно до нього.
Вам знадобиться
  • - навчальні посібники
  • - методична література
Інструкція
1
Визначтеся з бізнес-ідеєю, тобто чим конкретно ви хочете займатися. Оцініть свої можливості щодо її реалізації на практиці.
2
Уточніть цілі, з якими ви пишіть даний бізнес-план: визначити послідовність дій організації, вивчити споживчий попит, визначити джерела фінансування. Визначтеся з адресатом, якому буде направлений ваш план: банк, інвестор або він складений тільки для особистого користування.
3
Вивчіть інформацію з підприємництва. Зверніться до підручників, якщо є можливість, отримаєте консультацію в бізнес-центрі. Корисно буде пройти курси для підприємців-початківців. Там вам дадуть необхідну інформацію з бізнес-планування.
4
Складіть приблизний план вашого майбутнього бізнес-плану. Намітьте те, про що ви будете писати, в якій частині робити розрахунки.
5
Починайте більш поглиблено працювати над кожним пунктом плану. Тут краще всього звернутися за допомогою до консультантів: юристам, податковим фахівцям, до економістів.
6
Обов'язково вивчіть споживчий попит. Чим більше буде опитано потенційних споживачів, тим достовірніше буде інформація, а значить, курс вашої майбутньої діяльності буде вірним. Також рекомендується вивчити досвід конкурентів, щоб передбачити можливі помилки в роботі.
7
Обґрунтуйте вибір форми підприємства (індивідуальний підприємець, товариство з обмеженою відповідальністю і т.д.). Як додаток до бізнес-плану збирайте максимум різноманітної інформації, яка покаже ваші знання у вибраній справі і допоможе при роботі: прайс листи постачальників сировини, опис технології виробництва, графік погашення кредиту і т.д. Ці дані знадобляться вам і для подальших расчетов.Здесь же вкажіть і необхідність ліцензій, технічних умов. При відсутності цих документів вкажіть, за яких умов їх можна отримати.
8
Оцініть ті ресурси, які у вас є на даний момент, що ще необхідно, де візьмете інше, на яких умовах.
9
Вкажіть, чи є необхідність в залученні робочих кадрів. Якщо є потреба в «дефіцитних» фахівцях, подумайте, які умови запропонувати їм, щоб вони були вигідніше, ніж у конкурентів.
10
Проаналізуйте і сплануйте можливі витрати на електрику, воду, на комунікації. Відобразіть ваші підрахунки в бізнес-плані.
11
Часто діяльність підприємства не починається через проблеми з екологічними, санітарними та іншими наглядовими службами. Щоб цього не виникло, в бізнес-плані відзначте, чи потрібні дозволи цих служб для здійснення вашої діяльності.
12
Вкажіть сильні і слабкі сторони вашого підприємства. У чому буде її особливість, відмінність від підприємств-конкурентів. Оцініть також і можливі ризики та шляхи їх подолання.
13
На основі зроблених вами досліджень маркетингових заходів складіть оптимістичний і песимістичний прогнози роботи вашої фірми. Це необхідно для того, щоб, в першому випадку, простежувати динаміку розвитку підприємства, а в другому, щоб оцінити можливі втрати, так як в будь-якому випадку необхідно буде погашати кредіт.Маркетінговие заходи включають: визначення можливих «ніш» підприємства, розробка товарів і послуг , що відповідають вимогам споживачів, вибір методів просування товарів, встановлення цін на товари та послуги, вибір постачальників і т.п.
14
Після розробки бізнес-плану пишеться титульний лист з назвою організації та прізвищем керівника, коротко пишеться суть проекту, вказується термін окупності, а також ким і коли був розроблений даний бізнес-план.Так як перед вами буде вже готовий бізнес- план з усіма підрахунками, то вам буде легше скорегувати цілі, способи досягнення цілей, кошти, необхідні для розвитку бізнесу.
Зверніть увагу
Важливо прогнозувати можливі зміна попиту, наприклад, з причини змін в моді або смаку споживачів.
Корисна порада
Навіть якщо ви найняли найкращих фахівців, не відстороняйтеся від виконуваної ними роботи. Так ви самі почнете розуміти тонкощі їхньої справи і покращувати маркетингову систему вашого підприємства.