Що таке енцефаліт. Як рапспознать інціфаліт.

Енцефаліт є інфекційним запальним захворюванням головного мозку. Воно може розвинутися при безпосередньому проникненні вірусу в мозкову тканину або виникнути, як ускладнення грипу, скарлатини, вітряної віспи, кору, харчових отруєнь і травм черепа. Енцефаліти класифікують за видами залежно від причини. Але оскільки її не завжди вдається встановити, відштовхуються ще й від особливостей протікання хвороби.
Запальний процес при енцефаліті може локалізуватися в корі головного мозку, його оболонках, підкіркових вузлах, довгастомумозку. Іноді він поширюється на спинний мозок. За характером ж запалення буває гнійним і негнійний. Це впливає як на загальну, так і на місцеву симптоматику заболеванія.Разлічают кілька видів енцефаліту: кліщовий (весняно-літній), Економо (летаргічний або сонний), японський (комариний), герпетичний, коровий, грипозний, інфекційний, ветряночний.Клещевой енцефаліт ще відомий як тайговий або весняно-літній. Його переносником є іксодові кліщі, пік активності яких припадає на кінець весни, літо і зберігається до жовтня. Починається раптово, з різкого підвищення температури, болісних головних болів, погіршення сну, блювоти, порушення свідомості. Зовні припустити кліщовий енцефаліт можна по почервоніння обличчя, кон'юнктиви, склер, шиї і верхньої частини грудей. При менингиальной формі енцефаліту з'являється напруженість потиличних м'язів. Після гострого періоду (через 6-10 днів) можуть спостерігатися залишкові явища у вигляді паралічів. Також можливий перехід хвороби в хронічну форму, що характеризується змінами тканин мозку, утворенням спайок і кіст.Японскій енцефаліт відомий як комариний, оскільки переносником є деякі види комарів. Зараження відбувається при укусі. Проявляється підвищеним тонусом м'язів, характерною ознакою є зігнуті руки і витягнуті ноги, зниження зору, сонливість, слабкість. Нерідко бувають судоми і паралічі, а також порушення ковтання і дихання і тремтіння рук (тремор). Захворювання протікає гостро і в більшості випадків має летальний результат. У видужали ж можуть зберегтися паралічі та порушення псіхікі.Економо енцефаліт, або летаргічний, сонний передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Проявляється сонливістю, причому хворі можуть спати в будь-якому положенні: стоячи, сидячи. Однак може бути і безсоння. Крім цього розвивається параліч окорухових нервів. При сприятливому результаті хвороба часто переходить у хронічну форму і проявляється симптомами паркінсонізма.Енцефаліт, викликаний кір, герпесом, вітрянкою, грипом та іншими інфекціями є вторинним. Найчастіше до симптомів будь-який з цих хвороб приєднуються менінгіальні ознаки: парези, паралічі, напруженість м'язів потилиці, тремор рук, порушення координації, розлади психіки, світлобоязнь, судоми та інші. Однак вони ж можуть проявитися і на стадії одужання. Перебіг хвороби важкий і навіть при сприятливому результаті часто зберігаються залишкові явища у вигляді паралічів, парезів і нервових порушень. Але при своєчасному лікуванні одужання наступає одночасно з основною хворобою.
Енцефаліт є вірусним захворюванням, яке передається тваринам і людям при укусах іксодових кліщів. Найбільш грізним симптомом енцефаліту є запалення головного мозку.
Інструкція
1
Кліщовий енцефаліт або тайговий енцефаліт - це гостра нейровірусних інфекція, яка передається кліщами. Характеризується раптовим початком, яскраво вираженою лихоманкою і різними ураженнями центральної нервової системи. Захворювання відомо в двох географічних варіантах - східний і західний енцефаліт.
2
Збудник кліщового енцефаліту відноситься до арбовіруси групи В. Серед лабораторних тварин найбільш чутливі до цього вірусу білі миші, бавовняні пацюки, хом'яки, мавпи, а з домашніх тварин вівці, кози, поросята, коні.
3
Вірус дуже чутливий до самим звичайним дезінфікуючих засобів і до дії високих температур, але у висушеному стані може зберігатися протягом багатьох місяців і навіть кілька років.
4
Переносниками енцефаліту є іксодові кліщі. Вони ж і служать резервуаром, в якому мешкає збудник. Можливе зараження навіть аліментарним шляхом, наприклад, при вживанні в їжу сирого молока. Для енцефаліту характерна сезонність. Перші хворі, як правило, з'являються в квітні, після чого їх кількість збільшується і досягає максимальних значень у травні-червні. Але протягом липня-жовтня можуть спостерігатися окремі поодинокі випадки зараження енцефалітом.
5
Що стосується сприйнятливості, то заразитися енцефалітом можуть всі вікові групи людей. Але найбільше схильні до небезпеки зараження особи, які за родом професії пов'язані з лісом або часто відвідують ліс, наприклад грибники.
6
Є два шляхи зараження енцефалітом - трансмісивний і аліментарний. При трансмісивна шляхи зараження вхідними воротами служить шкіра, а при аліментарному слизові оболонки шлунково-кишкового тракту. Після проникнення під шкіру настає латентний період захворювання, коли вірус розмножується в підшкірній клітковині, але внаслідок дисемінації може бути виявлений в лімфовузлах, ШКТ або селезінці. Наступна стадія - невральна, під час якої вірус розмножується в центральній нервовій системі. Уражаються тверді і м'які мозкові оболонки.
7
Інкубаційний період при енцефаліті становить від 10 до 14 днів. Початок проявляється слабкістю, головним болем і онімінням в половині обличчя або тулуба, психічними порушеннями. Також спостерігається лихоманка з підйомом температури до 39-40,5 градусів. Може відзначатися блювота, болісна біль у суглобах і світлобоязнь. З боку ЦНС можуть спостерігатися парестезії, парези кінцівок, судоми, двоїння в очах і навіть втрата свідомості.
8
Госпіталізація при енцефаліті обов'язкове. Умовою виписки є повне одужання. Спеціальне лікування проводять кінським гамма-глобуліном, який вводять внутрішньом'язово в дозуванні до 6 мл. Також можливе застосування людського гіперімунні гама-глобуліну.