Як орієнтуватися за компасом.

З настанням літнього сезону багато городян прагнуть вибратися на природу. Піший похід, збір ягід та грибів перетворюються часом в захоплюючу подорож. При цьому завжди необхідно пам'ятати, що в незнайомій місцевості недовго і заблукати. Тому, вирушаючи до лісу, візьміть з собою компас і карту місцевості. Вміння орієнтуватися за компасом - корисний навик, потрібний кожному туристу.
Вам знадобиться
  • - компас;
  • - карта місцевості;
  • - прозора лінійка
  • - олівець.
Інструкція
1
Ознайомтеся з пристроєм компаса. Зазвичай він має круглу шкалу, розбиту на 120 поділок, кожне з яких представляє собою крок в 3 градуси. Лімби деяких компасів мають позначки кутових градусів від 0 до 359 і позначення головних румбів, що вказують на північ (N), південь (S), захід (W) і схід (E). У центрі компаса розташована стрілка, завжди орієнтована в напрямку «північ-південь».
2
Купуючи компас, перевірте намагніченість стрілки. Для цього піднесіть до стрілкою масивний залізний предмет. Переконайтеся, що стрілка відхиляється в його бік. Бажано придбати компас, внутрішня частина якого заповнена рідиною, що перешкоджає коливань. Таким пристроєм можна користуватися навіть на ходу.
3
Помістіть компас на рівну горизонтальну поверхню. Вимкніть гальмо, що фіксує положення стрілки. Дочекайтеся, коли стрілка припинить коливатися і заспокоїться.
4
Обережно обертаючи компас, сумістите північний кінець стрілки з буквою N на шкалі приладу. Ви тільки що орієнтували компас за сторонами горизонту. Не помиліться у визначенні півночі і півдня. Частина стрілки, яка вказує на північ, може мати синій колір або відрізнятися за формою від «південного» кінця. Іноді «північна» частина стрілки має світилася. Для повної впевненості ознайомтеся з інструкцією до приладу.
5
Здійсніть так звану прив'язку до місцевості. Виберіть орієнтир, тобто об'єкт, до якого ви будете повертатися після завершення руху на місцевості. Вибирайте лінійний об'єкт: дорогу, просіку, лінію електропередач, річку і так далі. Це дозволить вам не промахнутися при поверненні до вихідного пункту.
6
Виберіть напрямок руху від вихідної точки. Запам'ятайте або запишіть кутове значення, відповідне цьому напрямку, звірившись з компасом. Наприклад, ви вирішили, що підете від точки стояння на північний схід. Це означає, що повертатися вам доведеться в протилежному напрямку, тобто на південний захід.
7
Якщо передбачуваний маршрут руху має характер ламаної лінії, відраховуйте при ходьбі кількість пар кроків, а в місцях поворотів знову звіряйтеся з компасом, визначаючи новий курс в градусах. При цьому намагайтеся виділяти на маршруті добре видимі орієнтири: вишки, опори ЛЕП, високі дерева тощо.
8
Якщо у вашому розпорядженні є карта місцевості, відзначайте на ній свій маршрут по ходу руху, проставляючи контрольні точки. Це дозволить при поверненні не збитися з курсу і точно вийти в вихідний пункт.