Як орієнтуватися в лісі за сонцем. qr для планшета.

Уміння орієнтуватися на місцевості може знадобитися не тільки в туристичному поході, але і під час збору грибів або ягід. Зазвичай для цих цілей використовується компас. А як бути, якщо такого корисного приладу під рукою не виявилося? В ясну сонячну погоду в лісі можна визначити сторони горизонту по положенню сонячного диска.
Вам знадобиться
  • - сонячна погода;
  • - стрілочні годинник.
Інструкція
1
Запам'ятайте, що в північній півкулі сонце сходить на північному сході, а опускається за горизонт на північному заході. На широті Середньої смуги Росії денне світило знаходиться на півдні приблизно на годину дня. Таким чином, значну частину світлового дня - з 10 години ранку до 19 години вечора сонце розташовується в південній стороні від вас. Цього буває достатньо, щоб приблизно визначити своє місце розташування й напрямок виходу до потрібної точки на місцевості.
2
Для більш точного визначення сторін горизонту за сонцем використовуйте годинник з стрілочним циферблатом. Помістіть годинник на горизонтальну поверхню, щоб годинна стрілка була направлена на сонячний диск. Кут між даним напрямком та напрямком на позначку 13 годин розділіть навпіл. Лінія, що проходить через середину кута, буде орієнтована на південь. До полудня слід ділити на циферблаті кут, який годинна стрілка повинна пройти до 13 годин, а після полудня - тут кут, який стрілка пройшла після 13 годин (див. Малюнок).
3
Знаючи напрямок на південь, визначте положення інших сторін горизонту. Встаньте спиною до півдня. Перед вами виявиться північ, по ліву руку - захід, а праворуч - схід. Ці сторони горизонту розташовані по відношенню один до одного під прямим кутом, тому зручно використовувати при орієнтуванні долоню: максимально відсуньте великий палець руки в сторону. Кут між великим і вказівним пальцями дорівнюватиме приблизно 90 градусам.
4
При відсутності циферблатних годин скористайтеся знанням того, що в Північній півкулі сонце знаходиться: - в 7:00 ранку - на сході; - в 13 годин - на півдні; - в 19 годин - на западе.Еті знання допоможуть вам визначити і проміжні напрямки, наприклад, північний схід, південний захід і так далі.
5
Запам'ятайте також, що сонце переміщається по небосхилу з певною кутовою швидкістю: 15 градусів на годину. Якщо в 13 годин воно знаходиться на півдні, то через три години пройде 3 х 15 = 45 градусів на захід, що становить половину прямого кута. Подумки відкладіть половину прямого кута від напрямку на сонці, і ви отримаєте напрямок на південь.