Як поліпшити важкі і заболочені грунти.

Багатство врожаю на дачі в значній мірі залежить від складу ґрунту. Кожен дачник повинен знати особливості ґрунту на своїй ділянці. Ви можете перевірити це старовинним способом. Візьміть жменю землі і спробуйте скачати кульку. Якщо він розсипається, грунт піщаний, якщо кулька сформувався, але зробити з нього циліндр не вдається, - грунт супіщаних. Якщо циліндр сформувався, але при згинанні тріскається, - перед вами суглинок, а якщо вийшли і кулька, і циліндрик, і джгутики, і колечка, то значить, на вашій ділянці важкі глинисті і заболочені грунти, які слід покращувати.
Вам знадобиться
  • - зола або вапно;
  • - тирса, хвоя, пісок, суха трава.
Інструкція
1
викосили ретельно всю траву, так вам буде значно легше обробляти землю. Коли з травою буде покінчено, перекопайте ділянку, але не як це робиться зазвичай - на штик лопати. Важкі глинисті і заболочені грунту не перекопують глибоко, бо коріння рослин дерев і чагарників у великій кількості поширені у верхньому шарі на глибині 10-12 см.
2
Понизьте рівень грунтових вод на 15-20 см. Іноді цього буває достатньо, щоб «полегшити» грунт. Прокопати дренажні або водовідвідні канави. Ви можете також «підняти» ділянку, насипавши шар родючої землі або піску в тих місцях, де плануєте проводити посадки дерев і чагарників або формувати грядки.
3
Важкі і заболочені грунти чуйні на внесення вапна і деревної золи. Після перекопування розсипте золу з розрахунку 1 стакан на 1 кв. метр землі (припустимо і більше). Така добавка не тільки нейтралізує кисле середовище грунту і покращує її структуру, а й забезпечує поживними речовинами. Якщо ні золи, внесіть речовини, що містять вапно - мелений крейда, доломіт, карбідну вапно тощо. Кращий час внесення золи і вапна - осінь, час затяжних дощів, що забезпечують поступове проникнення добавок в грунт.
4
Покращують стан важких і заболочених грунтів різні рослинні відходи - тирса, хвоя, суха трава (без насіння рослин). Такі добавки вважаються кращими засобами підвищення родючості важких ґрунтів, тому що, по-перше, вони роблять землю пухкої, а по-друге, постачають харчування коріння протягом тривалого часу, т.к. розкладаються повільно.
5
На важких і заболочених грунтах слід приділяти підвищену увагу боротьбі з бур'янами. Чому це так важливо? Тому, що коріння бур'янів ще більше склеюють і без того щільний грунт. Звільнена же від них земля значно краще прогрівається сонцем, швидше висихає після дощів, в результаті кисень в неї проникає глибше, забезпечуючи хороший розвиток коренів. Слід знати, що на важких грунтах бур'яни необхідно прибирати навіть на міжряддях. Їх можна не перекопувати, а просто соскребать рослини гострої сапкою.
6
Важкі і заболочені грунти найкраще перекопувати в серпні або на початку вересня, щоб до наступного сезону вони неквапливо «зріли». Справа в тому, що скопана земля після перекопування утворює на поверхні брили те саме що кам'яним - тверді, жорсткі. Але чим довше вони стикаються з киснем, тим більш розсипчасті стає їх верхній шар. Саме тому зорана земля повинна якомога довше до снігу залишатися обдувається. При весняній перекопуванні слід орієнтуватися на ранні терміни: ледь земля розмерзнеться і трохи підсохне, так і копати можна.