Як побудувати колодязь. Як побудувати верхівку колодязя.

Цей давній і надійний джерело водопостачання - невід'ємна частина будь-якого присадибної ділянки, де немає водопроводу. Колодязі бувають декількох типів: шахтні, трубчасті або бурові - вибір визначається оптимальним для вас варіантом будівництва свердловини. Найчастіше в садах будують ключові дерев'яні шахтні колодязі-зруби, в які вода надходить через дно.
Вам знадобиться
  • Пісок
  • Щебінь
  • Глина
  • Бетон
  • Дерево для зрубу (вільха, липа, береза, дуб)
  • Інструменти для земляних та будівельних робіт.
Інструкція
1
Перш, ніж зайнятися пристроєм колодязя, треба знайти для нього воду під землей.Определіте місця неглибокого залягання води за такими ознаками: • На ділянці ростуть вологолюбні рослини - осока, очерет. Під час літньої посухи на ділянці залишаються місця з густою зеленою травою. • Над ділянкою до вечора з'являється туман. • Після заходу сонця над поверхнею землі скупчуються комарі і мошки. • Взимку в сніговому покриві утворюються криги і проталини.
2
Місце для колодязя має бути віддалене від вигрібної ями та інших «негігієнічний» мест.Определітесь з глибиною колодязя. Для неглибоких свердловин вибирають рівень до 4 м. Тут залягає вода з промовистою назвою - «верховодка» (далі йде ґрунтова вода - до 10 м, грунтова - до 40 м, артезіанська - більше 40 м). Вирийте шахту під квадратний колодязь з розміром сторони від 0,8м до 1,5 м. В процесі будівництва врахуйте прибавку в 20-30 см від зовнішніх розмірів зрубу. Це простір-зазор в грунті необхідно для його нормальної опади.
3
Зазвичай колодязі заглиблюють у водоносні породи на 1-2 м. Дно викладають: спочатку піском (шаром в 10-15 см), потім таким же шаром гравію. Далі укладаються лежня, на них настилається підлога з дощок з зазорами, через які проходитиме вода. Лежні, дошки і нижню частину зрубу краще робити з дуба. Середню і верхню частини - з вільхи, липи, берези. Деревину вибирайте суху, без жуків-древоедов, без гнилі і грибка. Товщина - 18-22 см. Вінці зрубу повинні щільно примикати один до одного, а сторони колод, звернені всередину, - стісуються на площину. Для міцності з'єднайте вінці круглими або прямокутними шипами.
4
Територію навколо колодязя осушите за допомогою дренажу. Для створення т.зв. гідроізоляційного замка виберіть грунт навколо встановленого в шахту зрубу на ширину 0,7-1м і глибину від рівня землі на розсуд (залежно від глибини колодязя - до 2,5 м). Заповніть траншею жирної глиною, утрамбуйте її, зверху закладіть каменем, забетонують.
5
Верхня частина зрубу облаштовується по вашому задуму: з традиційним способом підйому води відром (за допомогою коміром різної конструкції, «журавля») або установкою насоса. Шахта колодязя накривається кришкою на петлях, захищається навісом.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=s0A-o70kWLQ
Зверніть увагу
Чистять колодязі не рідше одного разу на рік. При цьому очищають стінки колодязя від моху, твані, слизу, дно - від мулу. Чи не опускайтеся в колодязь, не перевіривши його загазованість вуглекислим газом (гасне свічка в колодязі - газ є). Випалюється газ пуком запаленою соломи. Колодязь - об'єкт цікавості для дітей. Слідкуйте за безпекою малюків!
Корисна порада
Ґрунтова вода залягає на одному або декількох рівнях-горизонтах. Вода, яка знаходиться дуже глибоко, нижче рівня промерзання грунту, завжди має одну температуру і придатна для пиття без спеціального очищення. Воду з саморобного колодязя, яку ви будете вживати для пиття, необхідно перевірити в СЕС, зробити її фізичні, хімічні та бактеріологічні аналізи.