Як знайти відносну щільність.

В хімічних лабораторіях і при проведення хімічних дослідів в домашніх умовах часто буває необхідно визначити відносну щільність того чи іншого речовини. Відносна щільність є ставлення щільності конкретного речовини до густини іншого за певних умов або до щільності еталонної речовини, за яке приймається дистильована вода. Відносна щільність виражається абстрактним числом.
Вам знадобиться
  • - таблиці і довідники;
  • - ареометр, пікнометр або спеціальні ваги.
Інструкція
1
Відносну щільність речовин по відношенню до щільності дистильованої води визначайте за формулою: d = p/p0, де d - шукана відносна щільність, p - щільність досліджуваної речовини, p0 - щільність еталонного речовини. Останній параметр табличний та визначено досить точно: при 20оС дистильована вода має щільність 998,203 кг/куб.м, а максимальної щільності вона досягає при 4оС - 999,973 кг/куб.м. Перед обчисленнями не забувайте, що р і р0 повинні бути виражені в однакових одиницях виміру.
2
Крім того, відносну щільність речовини можна дізнатися в фізичних і хімічних довідниках. Числове значення відносної щільності завжди одно відносній питомій вазі того ж речовини в одних і тих же умовах. Висновок: користуйтеся таблицями відносних питомих ваг так само, як якщо б це були таблиці відносної щільності.
3
Визначаючи відносну щільність, завжди враховуйте температуру досліджуваного і еталонного речовини. Справа в тому, що щільність речовин зменшується при нагріванні і збільшується при охолодженні. Якщо температура досліджуваної речовини відрізняється від температури еталона, внесіть поправку. Її обчисліть як середня зміна відносної щільності на 1оС. Потрібні дані шукайте по номограммам температурних поправок.
4
Для швидкого обчислення відносної щільності рідин на практиці використовуйте ареометр. Для вимірювання відносної щільності газів і сухих речовин використовуйте пікнометри і спеціальні ваги. Класичний ареометр являє собою скляну трубку, расширяющуюся в нижній частині. На нижньому кінці трубки мається резервуар з дробом або спеціальною речовиною. На верхній частині трубки нанесені поділки, що показують числове значення відносної щільності досліджуваної речовини. Багато ареометри додатково оснащують термометрами для вимірювань температури досліджуваної речовини.
5
Занурите ареометр в досліджувану рідину або розчин. Чим нижче буде відносна щільність досліджуваної рідини, тим глибше в неї зануриться ареометр під дією його власної ваги. Тому при проведенні вимірювань прилад не слід притримувати рукою. Дочекавшись, коли поверхня речовини заспокоїться і ареометр завмре, по розподілам шкали дізнайтеся відносну щільність досліджуваної рідини.