Як боротися з колорадським жуком.

Занадто багато клопоту городникам доставляє «картопляний тигр» - колорадський жук. Ця комаха - справжня гроза картопляних полів: колорадський жук дуже плідний, ненажерливий і живучий. Однак здобути перемогу над цим шкідником все ж можливо.
Вам знадобиться
 • - скляні банки;
 • - картопля;
 • - цибулиння;
 • - деревна зола;
 • - вода;
 • - хвойну тирсу або подрібнена кора хвої;
 • - листя і шкаралупа волоського горіха;
 • - боби;
 • - часник ярий;
 • - «інтавір», «Децис», «Фас», «Іскра» та інші піретроїди;
 • - «Моспилан» або «Актара»;
 • - «Боверин»;
 • - «Дімілін».
Інструкція
1
Починати боротьбу з колорадським жуком потрібно ще під час посадки картоплі. Для цього в кожну лунку помістіть лушпиння цибулі («картопляний тигр» не любить запах гниючої лушпиння цибулі) або опудрить ямки деревною золою. Неприязнь у колорадського жука викликає і аромат хвойного дерева, тому при посадці картоплі можна додати в кожну лунку подрібнену кору або тирсу хвої.
2
Як тільки зійдуть картопляні кущі, обприскати їх зольним настоєм. Для його приготування змішайте 2 кг деревної золи з 10 л води, а після кожен літр отриманого розчину розведіть 10 л води.
3
Розставте по ділянці банки-пастки (з розрахунку 1 банка на 5 квадратних метрів). Для приготування таких пасток горлечко кожної ємності змастіть картопляним соком, а на дно банки покладіть кілька шматочків улюблених ласощів колорадського жука. Ці «капкани» потрібно кожен день перевіряти і знищувати всіх потрапили в них комах.
4
Ефективний засіб при боротьбі з «картопляним тигром» - волоський горіх. Ще з осені підготуйте листя і шкаралупу, а за 3 тижні до масової появи колорадського жука приготуйте настій (на 2 кг горіхової суміші знадобиться 10 л води). Перед обприскуванням обов'язково потрібно цей настій двічі процідити.
5
Відлякують колорадського жука бобові культури та ярий часник, тому посадіть поруч з картоплею ці рослини. Від такого сусідства він стане врожайніший, та й до того ж в господарстві часник і боби ніколи не завадять.
6
У боротьбі з цим шкідливим комахою використовувати можна і хімічні засоби. Найбільш поширений клас інсектицидів - піретроїди, до яких відносяться «інтавір», «Децис», «Фас», «Іскра» та інші препарати. Проте спостерігається стійкість колорадського жука до піретроїдів, тому хімічні засоби цієї групи не завжди ефективні.
7
Використовувати можна і препарати інших класів, наприклад, неонікотоноіди («Актара» і «Моспилан»). Якщо влітку прохолодно і сиро, рекомендується застосовувати бактеріальне засіб «Боверин». А для боротьби з дрібними личинками краще підійде «Дімілін».
Зверніть увагу
Дотримуйтесь норми, зазначені в інструкції до препарату. При малій концентрації засіб виявиться марним, а якщо переборщити, можна нашкодити картоплі.
Корисна порада
Замість звичайного обприскування застосовуйте розпил: ефективність використовуваного засобу збільшиться майже в 10 разів.
Колорадські жуки вельми плідні і ненажерливі, шалене кохання цієї комахи до картоплі і зробило його ворогом городників. Якщо вчасно не вгледіти, то можна залишитися без врожаю. Впоратися з цією напастю можна за допомогою хімічних і народних засобів.

Боротьба з колорадським жуком за допомогою хімії

Препарати проти колорадського жука бувають системного, біологічного та контактної дії, про це свідчить напис на упаковці. Вибираючи той чи інший препарат, зверніть увагу на діючу речовину. Строго дотримуйтесь інструкції при розведенні та використанні, в цьому питанні дрібниць бути не повинно, в іншому випадку ви ризикуєте завдати шкоди не тільки колорадським жукам, але і своїм близьким. Препарати контактної дії не накопичуються в бульбах і не вбираються в рослини, діють лише при попаданні на покриви шкідників. При поливах і дощах такі препарати легко змиваються водою, викликають звикання у жуків. Тому рекомендується засоби контактної дії щорічно замінювати новими, більш сучасними.
Найбільшого ефекту можна досягти, якщо всі сусіди по дачі будуть одночасно проводити обробку картоплі від колорадського жука.
Препарати системної дії мають більш тривалий період дії, вони не викликають у жуків звикання, не змиваються дощем і вимагають мінімального числа обробок. Якщо обробити бульби препаратом «Престиж» або «Шедевр» при посадці, то можна сміливо забути про колорадському Жука на весь сезон. Слід обережно поводитися з препаратами системної дії, їх канцерогенну і токсичну речовин проникає вглиб рослини, накопичується в бульбах. Тому не рекомендується використовувати їх для раннього сорту картоплі. Препарати біологічної дії є найбезпечнішими для людини, вони містять в собі спорові бактерії, які здатні викликати ц шкідників розлад кишечника та шлунка. Заражені жуки швидко втрачають апетит і через кілька днів гинуть. Дані препарати не накопичуються в бульбах і не всмоктуються рослинами, вони абсолютно нешкідливі для людини та інших комах. Єдиний недолік - частота обробок.
Самий кращий і безпечний спосіб боротьби з колорадським жуком - це ручний збір шкідників. Але його використовують лише на невеликих ділянках, в сонячну погоду. Дорослих жуків і личинки збирають і надалі знищують.

Боротьба з колорадським жуком: народні способи

Використовуйте для боротьби з колорадським жуком лушпиння цибулі. Картопляний шкідник просто не переносить запаху гниючого цибулиння. Поки вона буде перебувати під картопляним кущем, жук не зазіхнув на нього. Тому рекомендується при посадці картоплі закладати в кожну лунку по жменьці цибулиння, завдяки волозі вона почне поступово гнити, відлякуючи вредітеля.Во час посадки картоплі слід кожну лунку опудрить деревною золою. Як тільки кущ підросте і сформується, не чекайте появи колорадських жуків і личинок, обприскати рослини зольним розчином. Для його приготування розведіть два кілограми золи в десяти літрах води. Потім літр розчину розведіть в десяти літрах води і обприскати кущі. Зробіть на своїй ділянці пастки для колорадських жуків. Для цього вам знадобляться консервні або скляні банки. Натріть кромки тари картопляним соком, на дно покладіть кілька шматочків картоплі. Розставте приготовані пастки по всій ділянці (одна банка на п'ять квадратних метрів). Знищувати жуків слід щодня.