Як проводять діагностику розвитку дошкільнят.

Дітей віком до 6 років прийнято ділити на дві вікові групи: від народження і до 3 років - дитинство, від 3 до 6 років - дошкільнята. Існують як діагностики розвитку, підходящі для обох груп, так і окремо для кожної. В даному випадку мова піде саме про діагностику дошкільнят. Вона, як правило, проводиться за шістьма напрямками: діагностика мовлення, мислення, пам'яті, уваги, особистості і навичок навчальної діяльності.
Вам знадобиться
  • Матеріали для різних діагностичних методик.
Інструкція
1
Діагностика вніманіяПо даними психологів, у дитини в цьому віці повинні бути сформовані три аттенціонние (тобто, пов'язаних з увагою) вміння. По-перше, дитина повинна вміти виконувати завдання з поступово підвищуються рівнем складності. По-друге, він повинен утримувати в голові інструкцію протягом усього заняття. Якщо малюк під час заняття забуває, що саме від нього вимагається, значить, існують певні проблеми з розвитком уваги. Третє вміння - навичка самоконтролю. Що стосується конкретних методів діагностики, то це завдання типу «Знайди дві однакові картинки», «Знайди 10 відмінностей», «Які зміни відбулися на картинці?», «Пройди лабіринт» і т.д.
2
Діагностика памятіДіагностіка пам'яті проводиться за трьома основними напрямками - короткочасна, довготривала і асоціативна пам'ять. Ніяких кількісних характеристик розвитку пам'яті немає. Якщо дитина не справляється з тим чи іншим завданням, необхідно підбирати аналогічні вправи і проводити доти, поки у нього не начет виходити. До методів діагностики короткочасної пам'яті відносять наступні завдання: перед дитиною розкладаються картинки або іграшки. Він намагається запам'ятати порядок, потім закриває очі - картинки перекладаються або їх частину забирається. Дитина повинна сказати, що змінилося. Або ж розглянути той чи інший малюнок, а потім максимально детально відтворити його по пам'яті. Для діагностики довгострокової пам'яті можна запропонувати дитині тест з декількох питань. Наприклад, «Скільки вікон у твоїй квартирі?», «Що ти їв вчора за вечерею?» І т.д. Щоб діагностувати асоціативну пам'ять, даються завдання на складання зв'язків, наприклад, дерево і лист або будинок і вікно.
3
Діагностика мишленіяВ цьому віці у дитини переважає наочно-образне мислення, тому й завдання мають бути відповідними. Наприклад, можна показати малюкові картинку, на якій зображена та чи інша ситуація. Нехай розгляне картинку і розповість, що на ній відбувається. Залежно від відповіді, рівень розвитку мислення оцінюється за шкалою від 1 до 4. 1 - дитина відразу включився в роботу і докладно описав те, що відбувається на картинці, 4 - йому складно включитися в роботу, він не може розповісти, що відбувається на картинці.
4
Діагностика речіМожет проводитися за найрізноманітнішими напрямками. Типи завдань: «Придумай якнайбільше слів на букву ...», «Склади з слів пропозицію», «Прослухай невеликий текст і перекажи його». «Підбери до слова риму» і т.д. За сукупністю результатів визначається загальний рівень розвитку мовлення у дитини.
5
Діагностика навичок навчальної деятельностіЕту діагностику проводять у дітей 5-6 років, щоб визначити, наскільки дитина готова до принципово нової для нього діяльності - навчальної, адже скоро йому доведеться вирушати в школу. Існують кардинальні відмінності між навчальною діяльністю в школі і ігровий, яка була в дитячому саду. Одне з головних відмінностей - обов'язковість першої, уміння сконцентруватися на завданні. Одна з діагностик називається «Намисто». Попросіть дитину намалювати п'ять бусинок, з'єднаних однією ниткою, що проходить строго через центр кожної намистини. Все намистини повинні бути різного кольору, середня намистина повинна бути синьою. Інша методика називається «Малюнок по клітинках». Дитина повинна поставити олівець в точку на перетині клітинок. Потім йому диктують, на скільки клітинок і куди він повинен рухатися. У підсумку долен вийти малюнок, саме такою, якою йому продиктували. Подібні діагностики також оцінюються по чотирирівневої системі.
6
Діагностика лічностіДіагностіка особистості передбачає саме широке кількість досліджуваних питань. Це і ставлення до себе, і рівень самооцінки, і дитяче самосвідомість і усвідомлення статевої приналежності і т.д. Найбільш часто використовувані методики - тести в картинках, тести типу «Намалюй себе», «Намалюй свою сім'ю» і т.д.
Для того, щоб вчасно помітити відхилення у розвитку своєї дитини, батьки цілком самостійно можуть виконати з малюком нескладні завдання, результат яких покаже рівень його розвитку. Не потрібно засмучуватися, якщо в чомусь дитина показує низький результат, потрібно просто підібрати ігри та вправи для розвитку цього психологічного якості.
Вам знадобиться
  • - діагностичні матеріали на вивчення пам'яті, уваги, мислення, уяви, волі, емоцій дошкільника з чіткою інструкцією з виконання;
  • - ключ для оцінки результатів діяльності (обов'язково).
Інструкція
1
Для того, щоб психологічний тест дав об'єктивний результат, його проведення має відбуватися в звичних і природних умовах для дитини. Не варто говорити, що зараз ви почнете перевіряти його знання і вміння, дитина може насторожитися, злякатися, замкнутися. Краще всього завдання давати в його ігровій кімнаті, посадивши дитину за його стіл і запропонувати помалювати, пограти, або разом розглянути якісь цікаві картинки.
2
Діагностику краще проводити у вигляді гри або ігрових вправ. Якщо тест складено таким чином, що дитині необхідно відповідати на питання, все одно обіграйте цю ситуацію. Запропонуйте пограти в школу або в заняття в дитячому саду. На питання може відповідати дитина за себе і за інших «учнів»: ляльок, ведмедів, зайців, які разом з ним вчаться в цій школі.
3
З дослідником у дитини повинні бути хороші, довірчі відносини. Чужій людині, який просто проводить свою роботу і ставить запитання, дитина може не відповісти, а відсутність відповідей буде сприйнято як незнання. Чужа людина не відразу повинен починати діагностувати, а спочатку познайомитися з дитиною, поговорити про щось приємне, просто пограти.
4
Звичайна розмова може стати основою для проведення діагностичної бесіди. Необхідно, щоб відповіді були продовженням незакінченого пропозиції: «Коли я виросту, я буду ...», «Мені нудно, коли ...», «Найцікавіше - це ...», «Мені подобається ...» та інші.
5
Чим молодша дитина, тим менше у дорослого можливостей давати малюкові які-небудь завдання. В основному, діагностика полягатиме у спостереженні за малюком і фіксуванні необхідних даних в таблиці або протоколи. Наприклад, спостерігаючи за забіякуватим дитиною в дитячому саду протягом тижня, дослідник фіксує акти агресії протягом кожного дня із зазначенням часу. Спостереження може показати, в які дні тижня або в який час доби дитина найбільше роздратований і не може стримувати свої почуття.
6
Психологічна діагностика дошкільника часто пов'язана з аналізом продуктів його діяльності: малюнків, виробів, оповідань. Дослідник за певною символіці малюнка або падлюка дізнається утримання дитячих комплексів та недозволених проблем. Наприклад, при вільному малюванні дитина малює велику гору і дорогу до вершини. Себе малює на середині цієї доріжки або на вершині гори. Такий малюнок можна розглядати і як бажання піти в похід, і як прагнення дитини до самовдосконалення. Розшифровка з'явиться, якщо ми поговоримо з дитиною за змістом даного малюнка.
Зверніть увагу
По результату одного тесту не можна зробити об'єктивні висновки, т.к. у дитини може бути поганий настрій чи самопочуття сьогодні. Для підвищення об'єктивності один і той же тест можна провести з проміжком часу (наприклад, через тиждень). Можна провести і різні тести, але мають одну і ту ж мету (наприклад, на вивчення концентрації уваги), але по одному вранці і ввечері або на наступний день.
Корисна порада
Створити умови під час проведення діагностики, щоб дитина не відволікався: посадити спиною до вікна, вимкнути телевізор, вибрати час, коли ніхто не буде входити в кімнату.