Як пояснювати дитині додавання і віднімання.

Люблячим батькам хочеться, щоб їх дитина росла не тільки здоровим, але і всебічно розвиненим. Тому вони самі починають вчити його читання і рахунку, не передоручення цей обов'язок вчителям молодших класів. Адже чим раніше дитина навчиться читати і рахувати, тим більш підготовленим до шкільного життя він буде. Але якщо з навчанням читання особливих проблем не виникає, то рахунок може викликати труднощі у дитини.
Інструкція
1
Пам'ятайте, що абстрактне мислення поки що недоступно для малюка. Тому слід утримуватися від пояснень типу: «Припустимо, у одного хлопчика було стільки-то предметів». Використовуйте те, що дитина може сам побачити, помацати, помацати. Наприклад, іграшкові кубики. Кладіть їх перед малюком і пояснюйте: «Ось один кубик. Якщо поруч з ним покласти ще один кубик, їх стане два. Запам'ятай: один плюс один - завжди два. А якщо додати ще один кубик, їх стане вже три ». Точно так само вчіть малюка правилам віднімання. «Ось, дивись: у нас три кубика. А якщо прибрати один, скільки їх тоді залишиться? Два. А якщо від цих двох прибрати ще один, скільки тоді буде? »Поступово дитина почне розуміти, як складають і віднімають найпростіші цифри.
2
Дуже хороший засіб навчання рахунку в межах 10-і - власні руки (точніше, пальці). Торкайтеся пальчиків дитини, вважаючи вголос: «Один. Два. Три. Чотири. П'ять ». Потім як би з подивом констатує: «Пальчики на одній руці закінчилися! Але нічого, у нас адже є ще друга рука ». І тут же продовжуйте: «Шість, сім, вісім, дев'ять, десять». Досягніть, щоб дитина твердо запам'ятав: на одній руці п'ять пальців, а на обох руках десять. А після цього приступайте до навчання рахунком, спочатку в межах цифр від 1 до 5, використовуючи тільки одну руку, потім поступово ускладнюйте приклади, переходячи до рахунку в межах 10-и. Наприклад: «Стисни ручки в кулачки. А тепер розтисни три пальчика на цій руці. Розумниця! Розтисни ще три. Скільки тепер у тебе разжатия пальчиків? »Або:« Дивися, всі твої пальчики розтиснену. А тепер стисни спочатку пальчики на одній руці, а потім ще два на іншій руці. Хоч скільки стислих пальчиків залишилося? »Ці вправи треба робити максимально наочними, підказуючи дитині, коли треба стискати пальці, а коли розтискати.
3
Зрозуміло, ні в якому разі не можна нервувати, сердитись на дитину, якщо вам здасться, що він повільно міркує. Тоді навчання рахунку буде сприйматися ним як втомлива і неприємна тягар. А треба, щоб він вчився з полюванням, інтересом. Тому не форсуйте навчання і намагайтеся привнести в нього елементи гри.
Дитина дошкільного віку цілком може освоїти основні арифметичні дії. Він схоплює нові знання на льоту, і батькам залишається тільки використовувати це чудове якість дошкільного віку. Додавання і множення зазвичай виявляються малюкам зрозуміліше, ніж віднімання і ділення. Однак і ці арифметичні премудрості дитина здолає без напруги, якщо використовувати деякі прийоми.
Вам знадобиться
  • - набори однакових предметів;
  • - картки з цифрами.
Інструкція
1
Навчіть дитину рахувати в прямому і зворотному порядку. Для цього не обов'язкові спеціальні заняття, просто не упускайте такої можливості. Вважати можна все, що завгодно: кубики, цукерки, яблука, машини на стоянці, квіти на клумбі. Поясніть своєму учневі склад числа. Це найкраще робити на наочних прикладах. На газоні сиділи п'ять кішок, деякі з них залізли на дерево. Скільки кішок сидить на дереві, а скільки залишилося під ним? При вирішенні таких наочних побутових завдань дошкільник засвоює не тільки принцип складання, а й склад числа. Якщо під деревом залишилися три кішки, а на дерево влізли два, то їх все одно п'ять. Можна використовувати рахунки, особливо якщо вони з різнокольоровими кісточками.
2
На такому ж прикладі можна спробувати пояснити і принцип віднімання. Було п'ять кішок, а зараз скільки залишилося? Що ти зробив для того, щоб це дізнатися? Швидше за все, дошкільник відповість, що він порахував кішок в перший і в другий раз. Можна підказати йому й інший спосіб дії. Щоб дізнатися, скільки предметів залишилося, треба згадати, скільки їх було, і відняти з цієї кількості ті, яке перемістилися в інше місце.
3
Для зворотного рахунку використовуйте набір однакових предметів. Наприклад, покладіть перед своїм учнем п'ять кубиків в ряд. Запропонуйте йому їх порахувати. Почніть будівництво будинку і приберіть 1 кубик. Запропонуйте перерахувати залишилися. Займатися можна не тільки в ігровому куточку, а й під час приготування обіду. Малюк буде просто щасливий допомогти. Запропонуйте йому відлічити потрібну для супу кількість картоплин, а потім нехай подає вам за однією і рахує, скільки залишилося. Повторюйте цю вправу регулярно з різними предметами. Ваш учень повинен добре зрозуміти, що буде, якщо з групи предметів прибрати один.
4
Учіть дитину порівнювати групи предметів. Почніть з методу додатки. Постарайтеся, щоб він сам запропонував цей спосіб. Запитаєте, чого більше на ляльковому столі - тарілок або ложок? Що потрібно зробити, щоб це дізнатися? Якщо малюк не може, запропонуйте йому розкласти ложки поруч з тарілками так, щоб скрізь було по одній. Скільки ложок не вистачає? Скільки зайвих тарілок? Запропонуйте дитині порахувати кількість тих і інших предметів. Одне число буде обов'язково більше другого на кількість «зайвих» одиниць. Щоб дізнатися, наскільки більше вийшло тарілок, необхідно з їх кількості відняти кількість ложок. Дитина повинна засвоїти, що при відніманні позитивних чисел найбільше число - це те, з якого потрібно відняти, а саме маленьке - те, що вийде в результаті.
5
Поясніть дитині, що число можна записати спеціальними значками. Коли він добре засвоїть, якою цифрою позначається ту чи іншу кількість предметів, можна показати йому, що цими ж значками можна записати і приклад. Але для цього дошкільник повинен зрозуміти і запам'ятати, що одним і тим же числом позначаються будь-які предмети.