Як визначити характер оксиду.

Хімічні сполуки, які з кисню й іншого елемента періодичної системи, називають оксидами. Залежно від властивостей, їх класифікують на основні, амфотерні і кислотні. Характер оксидів можна визначити теоретично і практичним шляхом.
Вам знадобиться
  • - періодична система;
  • - лабораторний посуд;
  • - хімічні реактиви.
Інструкція
1
Вам необхідно добре уявляти, як змінюються властивості хімічних елементів в залежності від їх місця розташування в таблиці Д.І. Менделєєва. Тому повторіть періодичний закон, електронна будова атомів (від нього залежить ступінь окислення елементів) та інше.
2
Чи не вдаючись до практичних дій, ви зможете встановити характер оксиду, використовуючи тільки періодичну систему. Адже відомо, що в періодах, в напрямку зліва направо лужні властивості оксидів змінюються на амфотерні, а потім - на кислотні. Наприклад, в III періоді оксид натрію (Na2O) проявляє основні властивості, з'єднання алюмінію з киснем (Al2O3) має амфотерний характер, а окисл хлору (ClO2) - кислотний.
3
Майте на увазі, в головних підгрупах лужні властивості оксидів посилюються зверху вниз, а кислотність навпаки слабшає. Так, в I групі у оксиду цезію (CsO) основність сильніше, ніж у оксиду літію (LiO). В V групі оксид азоту (III) - кислотний, а оксид вісмуту (Bi2O5) вже основний.
4
Інший спосіб визначення характеру оксидів. Припустимо, дана задача дослідним шляхом довести основні, амфотерні і кислотні властивості оксиду кальцію (CaO), оксиду 5-валентного фосфору (P2O5 (V)) і оксиду цинку (ZnO).
5
Спочатку візьміть дві чисті пробірки. З склянок, за допомогою хімічного шпателя, насипте в одну трохи CaO, а в іншу P2O5. Потім налийте в обидва реактиву по 5-10 мл дистильованої води. Скляною паличкою заважайте до повного розчинення порошку. Опустіть шматочки лакмусовим папери в обидві пробірки. Там, де знаходиться оксид кальцію - індикатор стане синього кольору, що є доказом основного характеру досліджуваного сполуки. У пробірці з оксидом фосфору (V) папір забарвиться в червоний колір, отже, P2O5 - кислотний оксид.
6
Оскільки оксид цинку не розчинний у воді, для доказу його амфотерности проведіть реакції з кислотою і гідроксидом. У тому і іншому випадку кристали ZnO вступлять в хімічну реакцію. Наприклад: ZnO + 2KOH = K2ZnO2 + H2O3ZnO + 2H3PO4? Zn3 (PO4) 2? + 3H2O
Зверніть увагу
Запам'ятайте, характер властивостей оксиду безпосередньо залежить від валентності елемента, що входить до його складу.
Корисна порада
Не забувайте, що ще існують так звані байдужі (несолеобразующіе) оксиди, що не реагують в звичайних умовах ні з гидроксидами, ні з кислотами. До них відносяться оксиди неметалів з валентністю I і II, наприклад: SiO, CO, NO, N2O і т.д., але зустрічаються і «металеві»: MnO2 і деякі інші.