Коли потрібно висівати багаторічники.

Ще порівняно недавно дачні ділянки розглядалися, головним чином, як місце для вирощування плодоовочевої продукції. Тепер же все більші площі на дачах займають зони відпочинку, газони, а також квітники. Клумби з багаторічними квітами прикрасять будь-яку ділянку. Такі рослини мають масу переваг перед однорічними: їх легше вирощувати і доглядати за ними, вони не вимагають щорічної пересадки, невибагливі, цвітуть аж до перших заморозків і т.д.
Різноманітність сортів рослин-багаторічників настільки велике, що можна за бажанням господаря ділянки скласти гарні клумби в будь-яких кліматичних умовах і при будь-якому типі грунту. При вмілому підборі рослин садівник може отримати тривале, з початку весни до осінніх заморозків, цвітіння, безперервно змінюють один одного. Для цього вам необхідно підібрати ті квіти, які ростуть в різний час года.Когда висаджувати багаторічники залежить, насамперед, від часу цвітіння рослин. Ті, які цвітуть влітку або на початку осені, краще висаджувати навесні після закінчення періоду весняних заморозків, щоб звести до мінімуму ризик пошкодження рослин - наприклад, котівник, айстри, Анемона осінню, лаванду. Ті ж багаторічники, які цвітуть навесні або на початку літа, приміром маки, півонії, слід висаджувати в першій половині осені. При дотриманні цього правила у багаторічних рослин буде достатньо часу, щоб добре вкоренитися, прижитися на постійному місці. Підготовка майбутніх клумб для багаторічників зажадає і часу, і зусиль. Насамперед намітьте її контур, візьміть гостру лопату і проріжте по цьому контуру дерен. Акуратно зніміть його, перекопайте землю, ретельно видаліть коріння бур'янів. Якщо земля глиниста, важка, обов'язково додайте пісок, перегній і гарненько перекопайте на глибину багнета лопати, тобто не менше ніж на 30-35 см. Бажано також додати мінеральні добрива. Потім розпушіть майбутню клумбу граблями і сформуйте її. Місце готово для посадки багаторічників. В ідеалі клумбу для весняної посадки потрібно готувати з минулої осені, а для осінньої посадки - хоча б за кілька тижнів. У цьому випадку перед посадкою земля встигне осісти, і вам залишиться тільки видалити з'явилися бур'яни.
Садівники воліють висаджувати на своїй ділянці багаторічні рослини, адже вони здатні досить тривалий час рости на одному і тому ж місці, стаючи з року в рік тільки пишніше. Але кожна рослина має свій термін. Щоб улюблена квітка не загинув, необхідно його оновлювати.
Ваші багаторічні рослини стали повільніше рости, а їх зовнішній вигляд бажає кращого? Значить, прийшов час їх оновлювати, тобто ділити й пересаджувати. Краще проводити цю процедуру ранньою весною або восени, так як в цей час квіти перебувають у стані спокою. Садівники підрозділяють багаторічні рослини на три групи. У першу входять ті квіти, які необхідно пересаджувати кожні 2-3 роки, до них можна віднести пиретрум, гвоздику. У другій групі рослини, які вимагають омолодження кожні 3-4 роки, наприклад гейхера, люпин. Остання група багаторічних квітів зовсім не вимагає пересадки, це, наприклад, дельфініум, рябчик. Щоб оновити рослина, в першу чергу виберіть місце для пересадки. Врахуйте, що висаджувати багаторічники на колишнє місце можна тільки через 4 роки. Грунт перекопайте і внесіть добриво. Грунт потрібно підготувати виходячи з потреб квітки, наприклад мальва воліє родючий грунт. Розімніть субстрат, який знаходиться навколо і всередині коренів. Акуратно викопайте рослина, намагаючись не пошкодити кореневу систему. Поділіть розрослися кущі так, щоб кожна квітка мав 2-3 стебла або нирки, що дають нові пагони. Старі і хворі частини багатолітника видаліть гострим ножем або секатором, місця зрізів обробіть деревним вугіллям. Виріжте відмерлі коріння. Деякі квіти, наприклад лілії, перед посадкою потрібно протравити в слабкому розчині марганцівки (точніше цибулини з корінням). Потім посадіть рослину в підготовлену посадкову яму, полийте відстояною водою. Покрийте грунт близько багатолітника торфом, компостом або папером для зменшення випаровування вологи. Якщо ви вирішили пересаджувати рослину під час інтенсивного росту, видаліть квітконоси і частину листя. Розподіл кущів краще все здійснювати в похмуру погоду.