Зимові олімпійські види спорту: шорт-трек.

Short track - коротка доріжка. Цей зимовий олімпійський вид спорту, він порівняно молодий. Шорт-трек виник, бо спеціальні ковзанярські стадіони з довжиною доріжки 400 метрів дуже рідкісні, а для цих гонок підходить звичайна хокейна коробка. На початку двадцятого століття в Північній Америці з'явилися демократичні гонки на ковзанах - short track.
Міжнародний союз ковзанярів визнав шорт-трек окремим видом спорту в 1967 році, хоча змагання не організовувати аж до 1976 року. На Олімпіаді в Калгарі в 1988 році цей вид бігу на ковзанах був показовим, медалей не розігрувалися. Зі наступних зимових Олімпійських ігор шорт-трек увійшов до програми. У 1992 році у Ванкувері розіграли 8 комплектів наград.С XVII білої Олімпіади в програму входять шість змагань: особиста першість у забігу на 500 і 1000 метрів у чоловіків і жінок, естафета на 3000 метрів у жінок і 5000 м - у чоловіків. Овал катка становить 111, 12 метра. Костюм ковзаняра складається з комбінезона, шолома, щитків на коліна і гомілки, перчаток.Одновременно стартують 4-8 спортсмена. Лід доводиться відновлювати практично після кожного забігу, так як кроки виходять частими й агресивними. Дуже часті в шорт-треку падіння, швидкість, з якою учасники виходять з повороту, велика і не всі справляються з нею. Під час естафети спортсмени міняють один одного на будь-якій ділянці, де їм потрібно, але не на останніх двох колах. Беруть участь не більше п'яти атлетів від кожної команди. Спортсмени можуть підштовхувати, прискорюючи тим самим своїх товаришів. В естафеті що впав учасника можна змінити і на останніх кругах.Правіла шорт-треку дуже жорсткі, так як забіг проходить в тісній групі, де і проходить боротьба тактики і майстерності. Не можна заважати іншим спортсменам, зрізати дистанцію, перетинати шлях швидшого учасника, викидати ногу далеко вперед перед фінішній рисою, підштовхувати атлета зі своєї команди (крім передачі естафети), змовлятися з іншими ковзанярами. За порушення загрожує дискваліфікація. Якщо спортсмена обійшли на ціле коло, він зобов'язаний поступитися обганяє. В даний час шорт-трек через свою доступності обходить за популярністю класичні ковзани
Після зимової сочинської олімпіади багато дізналися, хто такий Віктор Ан, міркували, чому він раптом прийняв російське громадянство, і раділи, що він приніс Росії величезну кількість золотих медалей. Залишилося тільки розібратися з шорт-треком - тим спортом, в якому він здобував ці самі перемоги.
Шорт-трек - це одна з дисциплін ковзанярського спорту, що представляє швидкісне проходження певної дистанції на спеціальних ковзанах. Назва дисципліни визначається тим, що змагання проходять на короткій доріжці (short track).

З історії

Змагання з ковзанярського спорту як такого проходять на спеціалізованих стадіонах, які представляють споруда довжиною більше футбольного поля. Щоб зробити умови для проведення гонок на ковзанах демократичнішими, в кінці XIX - початку XX століття з'являється нова дисципліна - шорт-трек, змагання з якої могли проводитися на звичайній хокейному майданчику. «Батьками» цієї дисципліни вважаються американці і канадці, якими в 1915 році був організований перший міжнародний турнір з цього виду спорту. Перші чемпіонати всередині країн пройшли в 1905 році в Канаді та Америці, а в Європу змагання прийшли в 1914 році, причому проходили вони в Англіі.Международний союз ковзанярів взяв розвиток шорт-треку під свій контроль в 1967 році, пізніше там організовано спеціальний комітет, що займається питаннями даного виду спорту. На Олімпіаді в Калгарі в 1988 році шорт-трек постав показовим видом спорту, а з 1992 року він стає невід'ємною частиною зимових олімпійських ігор.

Правила

Забіги в шорт-треку проводяться на доріжці всередині звичайної хокейної коробки. Довжина овальної льодової доріжки становить 111,12 м. Повороти визначають таким чином, щоб внутрішній радіус становив 8 м. У шорт-треку спортсмени завжди рухаються проти годинникової стрілки. Індивідуальні забіги у чоловіків і жінок проводяться на 500, 1000 і 1500 м, естафетна дистанція у жінок становить 3000 м, а у чоловіків - 5000 м.Для шорт-треку визначені досить жорсткі правила, оскільки на маленькій дистанції в маленькому просторі проходить дуже тісний боротьба . В ході змагань забороняється заважати проходженню дистанції суперником, зрізати позначену дистанцію, викидати ногу вперед на фініші, підрізати більш швидких суперників, а також підштовхувати членів своєї команди (виняток - при передачі естафети) .Також є правила для тих, кого обігнали більше ніж на круг . Але в кожному разі за дотриманням усіх правил стежить суддя, який може призначити покарання, прибрати з дистанції або перенести забіг спортсмена на фінальну кваліфікацію, якщо його, наприклад, збили.

Одяг та взуття

Одяг для занять шорт-треком складається із спеціального облягаючого костюма з еластичного матеріалу, в якому передбачені вставки для захисту травмонебезпечних місць, а також шолома, рукавичок і щитків на гомілках і колінах. На лівій рукавичці є спеціальні наклейки на кінчиках пальців, щоб ними можна було при необхідності під час повороту спертися на лід. На шиї обов'язково використовується захисна накладка.Конькі для шорт-треку також придумані спеціальні. Коник жорстко з'єднаний із самим черевиком, а лезо трохи зрушено вліво від центральної лінії черевика. Зроблено це спеціально для того, щоб при поворотах можна було майже не збавляти швидкість і проходити їх, притискаючись до льоду.