Як пройшла Олімпіада 1976 року в Інсбруку.

Дванадцяті за рахунком зимові Олімпійські ігри проходили в австрійському Інсбруку з 4 по 15 лютого 1976 року. Примітно, що спочатку їх планувалося провести в Денвері, але результати опитування жителів штату Колорадо показали, що ті не бажають, щоб Олімпіада проводилася у них. Тому Денвер зняв свою кандидатуру. В Інсбруку проводилися вже друга ОІ, так що запалено було два олімпійських вогню.
Брали участь в ОІ 1976 1123 спортсмена, в тому числі 231 жінка, з 37 країн світу. З нових видів спорту в програму були включені спортивні танці на льоду. Також додалася нова дистанція в швидкісному бігу на ковзанах - 1000 м. Чоловіки боролися за «золото» у 8 видах спорту - біатлоні, лижному, гірськолижному і ковзанярському спорті, хокеї, бобслеї, фігурному катанні і змаганнях саночників. Жінки змагалися в гірськолижному, лижному, санному і ковзанярському спорті, а також фігурному катанні - всього 5 відов.Больше всього спортсменів прислали НОК США - 94, Радянського Союзу - 79, Австрії - 74. Всього по 2 людини на Олімпіаду відправили НОК Сан-Марино , Республіки Корея та Угорщини. Найбільше спортсменів брало участь у лижних гонках - 106 чоловіків і 51 женщіна.Церемонія відкриття XII зимової Олімпіади в Інсбруку була проведена на тому ж самому стадіоні, що і 12 років назад.Большое враження на публіку справив австрієць Франц Кламмер, який виступав у швидкісному спуску. Трасу він пройшов із середньою швидкістю близько 103 км/ч. За всю Олімпіаду він побив не один рекорд швидкості, прославився відвагою і бесстрашіем.Бліже всього до свого третього олімпійського «золота» на цих Іграх перебувала гірськолижниця з ФРН Розі Миттермайер. У швидкісному спуску і слаломі вона була кращою, а от у слаломі-гіганті поступилася канадці Кеті Крайнер, всього 0,12 секунди.По 2 медалі вищої проби виграла пара з НДР - Бернхард Гермесхаузен і Майнхард неміряно. Спочатку вони були першими серед екіпажів-двійок, а потім і в складі четвірки. Варто відзначити, що саночники і бобслеїсти з НДР виграли в Інсбруку всі вищі нагороди (5 штук) .В фігурному катанні олімпійським чемпіоном став британець Джон Каррі.Спортсмени з СРСР на XII ЗОЇ виступили краще за всіх. В одних тільки лижних гонках ними було завойовано 4 «золота» (по 2 і чоловіки, і жінки). Біатлоніст Микола Круглов в «скарбничку» російської збірної приніс 2 золоті медалі. Ковзанярка Тетяна Аверіна крім 2 золотих нагород заробила ще і 2 «бронзи». А Раїса Сметаніна двічі на цей раз стала олімпійською чемпіонкою і ще раз - срібним призером. Першими в історії олімпійськими чемпіонами в танцях на льоду стали Олександр Горшков і Людмила Пахомова. Ірина Родніна також відзначилася в Інсбруку золотою медаллю, виступивши в парі з Олександром Зайцевим.В ковзанярському спорті радянські спортсмени теж були на висоті, вигравши 4 «золота» з 9 (3 - жінки, 1 - чоловіки). У хокеї збірна СРСР також була сильнішою всех.В підсумку збірна Радянського Союзу заробила рекордну за всю історію ЗОЇ суму очок (192) і медалей (27). Золотих з них було 13, срібних - 6, бронзових - 8. Друге місце посіла збірна НДР з 135 очками та 19 медалями (7 + 5 + 7), третє - США з 73 очками і 10 медалями (3 + 3 + 4).
Літні олімпійські ігри 1976 стали одними з найбільш представницьких за кількістю учасників і числу розіграних нагород. Крім того, вони увійшли в історію проведення Олімпійських ігор і як найдорожчі.
Право провести Літні олімпійські ігри Монреаль отримав в 1970 році, обійшовши Лос-Анджелес і Москву, чиї заявки вважалися кращими. Існує цілком обгрунтована думка, що Олімпійський комітет вибрав саме Монреаль, щоб не конфліктувати ні з однією з сверхдержав.Подготовка ігр тривала шість років і стала однією з найдорожчих в історії олімпійського руху - на проведення ігор було витрачено 5 мільярдів доларів, що за нинішнім курсом рівноцінно 20 мільярдам доларів. Монреаль заліз у борги, які виплачував до 2006 року. Рекорд Канади був побитий лише в 2008 році - на проведення Олімпійських ігор в Китаї було витрачено близько 41 мільярда долларов.Открила Олімпіаду Королева Єлизавета II. Цікавою була церемонія запалювання Олімпійського вогню: якщо зазвичай його просто доставляли в країну проведення олімпіади, то на цей раз вогонь, запалений в Афінах, був спеціальним приладом перетворений в електричний струм, потім в радіосигнал, який був прийнятий у Монреалі і знову перетворений у вогонь. У Літніх олімпійських іграх в Монреалі взяли участь 7121 спортсмена з 121 країни. Уже в ході Олімпіади її покинули представники 29 африканських країн на знак протесту проти проведеного в Новій Зеландії матчу південноафриканської збірної з регбі.Абсолютним лідером за кількістю нагород став Радянський Союз, його спортсмени завоювали 49 золотих медалей, 41 срібну медаль і 35 бронзових. Почесне друге місце посіли спортсмени з НДР, на їхньому рахунку 40 золотих, 25 срібних і 25 бронзових нагород. Третє місце дісталося олімпійцям з США - 34 золоті, 35 срібних і 25 бронзових медалей. Невдалим виявився виступ господарів Олімпіади, канадцям не вдалося завоювати жодної золотої нагороди, отримавши лише 5 срібних та 6 бронзових медалей.На іграх 1976 вперше змагалися жіночі баскетбольні команди, золото виграли спортсменки з СРСР. Добре проявили себе і чоловіки, що завоювали бронзові медалі. Не відстали від них і традиційно сильні гімнастки - золото отримали відразу шість спортсменок. Радянські фехтувальниці стали першими у змаганнях на рапірах, а чоловіки - на шаблях. Проявили себе і представники інших видів спорту. Сорок золотих медалей говорять самі за себе, для Радянського Союзу це була одна з найбільш вдалих Олімпіад.Летняя Олімпіада в Монреалі увійшла в історію і як одна з найбільш охоронюваних - безпека олімпійців забезпечували більше 20 тисяч поліцейських. Причиною цього стали сумні події попередньої Мюнхенської олімпіади, в ході якої палестинські терористи вбили одинадцять ізраїльських спортсменів та німецького поліцейського. Незважаючи на деякі мінуси, досить звичайні для заходів такого масштабу, Літня олімпіада в Монреалі назавжди увійшла в історію олімпійського спорту, принісши багато нових рекордів і доставивши уболівальникам чимало щасливих хвилин.