Що таке хіггсовський бозон.

Теоретична фізика - область науки, що відкриває безмежні простори для майбутніх винаходів, але при цьому не має ніякої практичної цінності в даний момент. Тому, щоб по-справжньому зацікавити пересічного обивателя, фізики повинні відкрити щось настільки серйозне, що перевернуло б науковий світ.
Завдання будь-якої науки, насамперед, зрозуміти закони, за якими відбуваються ті чи інші явища. На поверхні все просто: існує сила всесвітнього тяжіння, діюча по деякому закону. Але постає глобальне питання - звідки вона береться? Що конкретно пов'язує нескінченно далекі один від одного тіла в космосі? Всього існує 4 фундаментальні сили, подібні гравітації, причому три з них вдалося «зв'язати» (тобто всі три сили представити як єдину, але в різних ситуаціях) між собою так званої «Стандартної моделлю». Саме на неї спирається сьогодні вся сучасна фізика. Стандартна модель досить елегантно ділить всі речовина всесвіту на 24 частинки (нескінченно менші, ніж атоми), які взаємодіють один з одним в різних комбінаціях. Однак, фізикам мало такої конкретики: серед інших частинок стандартна модель описала фотон світла, який чомусь не має маси! Логічно поставити питання: що ж таке «маса», якщо фотон може «за власним бажанням» їй не володіти зовсім? Очевидно, що масово досліди з речами в трильйони разів меншими, ніж людський волос, проводити не можна, і всі фізичні закони можна виводити тільки на рівні формул. Так і поступив в 1965 році Пітер Хіггс: він узяв одне з базових рівнянь стандартної моделі і дописав туди кілька нових символів, які до нього «не враховувалися». Така модифікація була абсолютно необгрунтованою вигадкою, але ставила все на свої місця. Вчений сказав: всесвіт заповнена деяким полем (як басейн водою). І точно так само, як в басейні, рідина уповільнює людини, поле уповільнює всі частинки в ньому. Але ж поле повинно з чогось складатися? Вирішили, що воно складається з «бозонів», названих хіггсовского, і якраз ці бозони «липнуть» майже до всього навколо себе, надаючи масу. А фотони, наприклад, ці компоненти поля ігнорують і тому масою можуть не обладать.Такім чином, коли потрібне поле дійсно змогли зареєструвати, виявилося що «навмання» добавленниеХіггсом компоненти рівняння виявилися правильними! Більше того: вони підтвердили, що і саме рівняння вірно, а значить - вірна і майже вся сучасна фізика. Не виявися бозона на місці, вченим довелося б повністю переробляти всю стандартну модель (а значить, і сучасну фізику), адже вона б мала явні логічні діри.
На початку липня 2012 світова наука зазначила чергове свято. Вчені представили на загальний огляд звіти про тривалі дослідженнях і стверджують, що пошук так званих частинок Хіггса нарешті привів до позитивних результатів. Втім, не всі експерти поділяють цю думку, яка потребує додаткового експериментальної перевірки.
Вперше існування нової елементарної частинки передбачив англійський фізик Пітер Хіггс ще в 60-х роках минулого століття. На ім'я цього теоретика і була названа гіпотетична частинка - бозон Хіггса. Вчений запропонував своє пояснення природи мас більшості елементарних часток. Теоретичні викладки Хіггса припускають існування «хіггсовского бозона», єдиного відсутнього елемента в стандартній моделі. Споруда Великого адронного коллайдера мала в числі інших і мета пошуку бозона, званого в популярній літературі ще «часткою Бога» .В останні роки в ході масштабних досліджень спостерігалася підвищена інтенсивність і енергія частинок, які розганялися на колайдері. При цьому експериментатори спостерігали явища, які з високою ймовірністю можуть мати відношення до пошуків частинки Хіггса. Втім вчені досі з обережністю ставляться до інтерпретації результатів. Справа в тому, що бозон Хіггса дуже нестабільний і легко розпадається. Сьогодні достовірно виявлений лише той факт, що експериментально отримана частка розпалася на два фотони, подібно до того, як повинна народжуватися частинка Хіггса, якщо виходити з теоретичних рассужденій.По словами доктора філософських наук Володимира Буданова, факт виявлення бозона Хіггса означає, що в сучасній науці про мікросвіті буде проведений колосальний переворот. Але якщо відкриття не підтвердиться, і відкрита частка не буде визнана бозоном Хіггса, то і в цьому випадку наука отримає підстави для перегляду основ фізікі.Фундаментальное явище, відкрите Пітером Хігсом та отримало перше підтвердження в експерименті, лежить в основі сучасних уявлень у фізиці і грає велику роль у розумінні нами основ побудови Всесвіту і природи гравітації. Однак практичне застосування відкритої частинки, мабуть, стане можливим лише у вельми віддаленому майбутньому.