Як працюють фоторадари.

Стаціонарні та пересувні фоторадари - це електронні прилади, що фіксують порушення швидкісного режиму на автомагістралях. Стаціонарні відеокамери встановлюються на потенційно небезпечних ділянках траси. Порушник через короткий проміжок часу отримує лист-повідомлення з проханням заплатити штраф.
Заперечувати порушення правил дорожнього руху і стверджувати, що швидкісний режим не був порушений, абсолютно марно. Прилади фіксують не тільки факт порушення, але і роблять фотографію автомобіля з державними реєстраційними номерами. Як правило, водій не знає про існування фоторадара на тій чи іншій ділянці автотраси.

В залежності від моделі стаціонарний фоторадар визначає швидкість в межах 30-150 метрів. Якщо перевищена швидкість поза радіуса дії радара, це порушення залишається безкарним. Якщо в зоні видимості знаходиться декілька автомобілів, що рухаються з високою швидкістю, фотографія порушників може бути не зроблена.

Пересувні фоторадари моделі КРИС П встановлюють на будь-якій ділянці автодороги. Це всім знайомі радари в руках у співробітника ДІБДР, який в черговий раз, сховавшись за поворотом або за яким-небудь кущем, намагається зафіксувати найбільшу кількість порушників.

Мета установки стаціонарних або пересувних фоторадарів - дисциплінувати недбайливих водіїв, а НЕ поповнити бюджет ГИБДД. Небезпечна ділянка траси не є місцем для молодецтва, і було б значно чесніше, якщо про наявність фоторадарів водії були попереджені заздалегідь. Такий спосіб дозволив би не порушувати швидкісний режим там, де категорично не слід цього робити.

Принцип роботи автоматичних фоторадарів - сфотографувати транспортний засіб, внести в кадр швидкість руху, дату, час порушення, автоматично розпізнати ГРЗ, передати дані по бездротовому каналу в режимі реального часу на найближчий мобільний пост ДІБДР.

В автоматичному фоторадар зберігається база даних зафіксованих порушень правил дорожнього руху. В нічний час фоторадар працює за допомогою інфрачервоного підсвічування.

Працівників ДПС для утримання ситуації на дорогах під відносним контролем явно не вистачає. І на допомогу приходить електроніка. Стаціонарні фоторадари встановлюються, як правило, на потенційно небезпечних ділянках доріг з великою інтенсивністю руху. Офіційно в Москві вони заробили з 1 липня 2008 року.
Всього в столиці найближчим часом планується встановити близько 600 відеокамер. В Санкт-Петербурзі і Ленінградській області встановлені і працюють фоторадари вже на 10 автомагістралях. Поширюється практика установки фоторадарів в межах міста в районах розташування загальноосвітніх шкіл, дошкільних установ. Це звичайно ж виправдано, оскільки змушує недобросовісних водіїв дотримуватися зазначеного швидкісного режиму незалежно від обстановки на даній ділянці. Адже скороминуща оцінка ситуації часом може підвести. Начебто вільний перехід, і можна проскочити відрізок не дуже знижуючи швидкість. Тим більше - немає інспектора ДПС. А тут раптом, звідки не візьмись, і вискакує загрався малюк в ранці, убегающий від товариша. На рекомендованої знаком швидкості жодних би проблем, а в цій ситуації ... Пересувні фоторадари, наприклад, модель КРИС П, можуть встановлюватися на будь-яких ділянках траси і з цієї причини стають неприємною несподіванкою для недбайливих водіїв. Мобільним постом в цьому випадку для них служить автомобіль ГИБДД, від акумулятора якого здійснюється харчування радіолокаційного вимірювача скорості.Немаловажно розуміти, і особливо це стосується чиновників дорожньої поліції в першу чергу, що основною метою установки фоторадарів є задача підвищення дисципліни на дорогах. Так, через матеріальне покарання недбайливих водіїв. Але, тим не менш, не поповнення поліцейського бюджету має переслідуватися за допомогою фоторадарів як захованих пасток. Використання неупереджених і непідкупних фіксаторів порушень швидкісного режиму до того ж - важлива складова в боротьбі з корумпованістю і хабарництвом в ГИБДД. Тому місця розміщення фоторадарів жодним чином не повинні представляти секрет, а навпаки їх необхідно позначати попереджувальними знаками. Інакше це стане знову предметом корупції, «секрет» буде повідомлятися обраним і продаватися.