Як визначити розмір у вірші. Розмір вірша.

В кожному віршованому творі важливо не тільки зміст, а й форма, в першу чергу - розмір. Розмір вірша визначає його темп, музику, настрій. Основні віршовані розміри - це двоскладовий ямб або хорей і трискладові дактиль, амфібрахій та анапест. У кожного з цих розмірів свій ритм, що надає віршу певні особливості.
Інструкція
1
В першу чергу, щоб визначити розмір, потрібно прочитати вірш ритмічно, роблячи силовий наголос, не звертаючи уваги на зміст слів, неначе вибиваючи барабанну дріб.
2
Напишіть віршовану рядок і підкресліть в ній всі склади (або голосні літери), які вийшли ударними. Наприклад: мій дядько найчесніших прАвілкогдА не в жарт занедужав ...
3
Тепер порахуйте, скільки ненаголошених складів знаходиться між ударними. У нашому прикладі на один ударний склад припадає один безударний, значить це двоскладових розмір - ямб або хорей. Запам'ятайте: у хореї наголос падає на перший з двох складів, в ямбе - на другий. Значить, взятий нами приклад з «Євгенія Онєгіна» - це ямб.Прімер хорея: мОй Веселий дзвінкий мЯчтИ куди помчали вскАчьНемного потренувавшись, ви навчитеся визначати розмір вірша в розумі, не зазначаючи ударні і ненаголошені склади на папері.
4
Точно так само розрізняють трискладові віршовані розміри. Різниця тільки в тому, що в одному стопі в цьому випадку буде один ударний і два ненаголошених складу. Якщо наголос падає на самий перший склад - цей розмір називається дактиль, якщо на другий - амфібрахій, на третій - анапест.Прімер дактиля: Хмарки небесні, вічні стрАннікіПрімер амфібрахія: коня на скаку зупинить, в палаючу хату войдЁтПрімер анапеста: Я люблю тебе життя, Що саме по собі і не ново
5
Щоб визначити кількість стоп (стопа - це група складів, на один з яких падає наголос), тобто з'ясувати, тристопний це хорей або, наприклад, п'ятистопний ямб, потрібно порахувати кількість ударних складів. У прикладі з «Євгенія Онєгіна» ми бачимо, що це чотиристопний ямб. Вірш С.Маршака про м'яч - чотиристопний хорей.Помніте, що ударні склади при ритмічному читанні можуть не відповідати звичайному ударению в словах! Наприклад, в слові «занедужав» з нашого першого прикладу фактичне наголос одне (на «О»), але при ритмічному читанні ми чуємо і друге, на «А».