Як визначити фазу Місяця.

Місяць - природний супутник Землі, радіус якого складає приблизно чверть земного. У темний час доби ми бачимо її диск, по-різному освітлений невидимим в цей час Сонцем. Ступінь освітленості залежить від взаємного розташування Землі, Місяця і Сонця. Всього розрізняють чотири ступені освітленості, які називаються «фазами».
Цикл місячних фаз повторюється приблизно через 30 днів - точніше, від 29,25 до 29,83 діб. Лінія освітленості - термінатор - при цьому переміщається по поверхні природного супутника Землі плавно, але розрізняти прийнято всього чотири положення, відносячи всі проміжні варіанти до однієї з них. Тому вважається, що за кожен цикл змінюються чотири місячні фази, які також називають і «чвертями». Визначити, в якій з фаз знаходиться Місяць в даний момент, можна візуально - для цього існують нескладні мнемонічні правіла.Каждий новий цикл починається з молодика - біля західного краю видимого диска в перший день видно дуже вузький освітлений серп, а з кожною наступною вночі його ширина збільшується. Протягом цієї першої фази циклу, як і в наступній за нею другий, Місяць називають зростаючою. Якщо до видимого серпу умовно домалювати вертикальну лінію, вийде буква «Р» - перша в слові «зростаюча». Коли видимий серп природного супутника виросте до половини диска в найширшій частині, закінчиться перша фаза і почнеться друга - це відбувається приблизно через 7,5 доби. Друга фаза - або друга чверть - триває стільки ж і до її завершення світиться виявляється весь видимий диск супутника Землі. В останній день другої фази настає повний місяць, і природний супутник в найбільшій мірі виправдовує звання «нічного світила» .слід дві чверті Місяць називається «спадної» або «старіючої». В цей період її світиться область з кожною вночі все більше нагадує букву «С» - першу в слові «старіюча». Процес відбувається в зворотному порядку - ширина освітленій частині диска зменшується з кожною вночі, і коли від неї залишиться лише половина, закінчиться третя фаза і почнеться остання. По завершенні четвертої чверті Місяць адресована Землі своєї неосвітленій стороною.
За 29,6 днів місяць проходить свій повний місячний цикл від одного молодика до наступного. За цей час взаємне розташування землі, сонця і місяця змінюється, і разом з ним змінюється форма видимої з землі освітленій частині місяця. Місячний цикл прийнято ділити на чотири фази . Спочатку дві фази зростаючої місяця (молодик і перша чверть), за ними - дві фази місяця спадної (повний місяць і остання чверть). Кожна з фаз триває приблизно 7,5 днів.
Інструкція
1
Візуально визначити фазу місяця в нашому північній півкулі можна використовуючи мнемонічні правила - асоціації з накреслення літер. Якщо серп місяця нагадує літеру «С», то це «Зростаюча» місяць, що відповідає третій і четвертій фазах місячного циклу. Залишиться тільки оцінити «на око», яка частка цього природного супутника залишилося освітленій - якщо більше чверті, то це третя фаза, а якщо менше - четверта. Якщо ж місячний серп вивернуть в зворотну сторону і до нього можна подумки додати вертикальну рисочку, щоб вийшла літера «Р» - то це «Зростаюча» місяць, що відповідає першій і другій фазах циклу. Якщо видима частина менше чверті диска, то це перша чверть, якщо більше - друга.
2
Якщо потрібно більш точне визначення або треба дізнатися фазу місяця в якій або конкретний день в історії, то можна скористатися інтернет-ресурсами, що надають таку послугу. Наприклад, на сайті redday.ru/moon, щоб з'ясувати фазу місяця на якийсь день, треба встановити в випадаючих списках дня, тижня і року потрібні вам значення. Тут же можна виставити і час з точністю до хвилини. Потім зі списку міст виберіть який Вас місто. Тут є і чекбокс, що задає поправку на «літній» час. Все встановивши і клацнувши кнопку з написом «Відобразити», ви отримаєте картинку, відповідну фазі місяця на заданий день, дані про поточну чверті місяця на цей день, а також дату і час початку цієї фази , порядковий номер дня в місячному місяці («вік» місяця), відсоток видимої поверхні і ще масу інформації, що характеризує місячну фазу потрібного дня.
3
Існують і прикладні програми, які можна знайти в мережі і встановити в комп'ютер, якщо необхідність дізнаватися фази місяця у вас виникає досить часто. Наприклад, TNR MoonLight, Moon Calendar CE, Desktop Lunar Calendar і т.д.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=JQvwPpA9HNE