Чому папуги говорять.

Говорити здатні майже всі види папуг, хоча деяким з них це вдається краще за інших. Почасти секрет балакучості цих птахів криється в тому, що вони від природи схильні до стайня спосіб життя і, позбавлені можливості поспілкуватися з іншими папугами, роблять членами своєї зграї людей, намагаючись знайти з ними спільну мову.
Мовний апарат птахів в деякій мірі схожий з людським. Їх нижня гортань виконує ту ж функцію, що і голосові зв'язки у людей, та й сам процес вимовляння звуків у людини і птаха має чимало спільних рис. Особливою відзнакою папуг є їх здатність запам'ятовувати і відтворювати нові звуки. Тобто якщо інші птахи використовують загальні звукові сигнали і не навчаються новим пісням, оскільки не потребують цього, то папуги намагаються запам'ятати людську мову і навчитися її імітувати, щоб стати повноцінними членами стаі.Частота звуків, які здатні видавати папуги, зазвичай наближена до середньої частоти жіночого голосу, а тому деякі види цих птахів часто не здатні досить правдоподібно зімітувати чоловічу мову. Рухомі природним прагненням до наслідування, вони можуть відтворювати і інші звуки, включаючи мелодію дзвінка телефону або собачий гавкіт. Це частково обумовлено тим, що в природному середовищі існування молоді папужки намагаються вимовляти ті ж звуки, що і старші птахи, але в людському домі вони позбавлені суспільства собі подібних і змушені наслідувати всього, що слишат.Інтересно, що деякі папуги можуть говорити з певною метою : наприклад, так вони намагаються звернути на себе увагу людини або розраховують отримати нагороду. Ці птахи незвичайно кмітливі, і деякі з них можуть запам'ятовувати цілі речення або навіть короткі тексти. Причинно-наслідковий зв'язок у них розвинена дуже добре, тому папуги швидко помічають реакцію людей на ті чи інші слова і запам'ятовують її. Завдяки ряду проведених експериментів вченим вдалося з'ясувати, що папуги здатні не тільки вимовляти слова, але навіть розуміти, що саме вони означають. Так, сірі африканські папуги, які славляться своїм умінням бездоганно імітувати людську мову аж до інтонацій, можуть запам'ятовувати назви більше сотні предметів і навіть розуміти, яке слово що означає. Якщо давати такому папузі ласощі за кожну правильно названу ним річ, він дуже швидко навчиться говорити.
Уміння папуг розмовляти завжди дивувало і радувало людей. Багато хто не раз чули від свого вихованця слова вітання або інші уривки фраз, але як він навчився цього - для багатьох залишається загадкою.
Багатьох цікавить питання, яким чином папуги навчилися розмовляти? Можливо, ці здібності і є прямі докази того, що ці птахи вміють мислити і розуміти? На жаль, немає. Уміння папуг вимовляти окремі слова чи фрази жодним чином не відноситься до їх розумовим здібностям. Вони просто відтворюють те, чому їх навчили люди або те, що колись випадково почули. У дикій природі, як і всі інші представники пернатих, папуги спілкуються між собою на своєму «пташиною мовою». Коли ж вони потрапляють до людей, то починають імітувати звуки, які чують навколо себе, тобто - людську мову. Але все одно це питання викликає море інтересу, тому, сьогодні існує маса припущень і теорій.Согласно думку більшості біологів папуги розмовляють чисто механічно. Але все одно таку їх здатність можна назвати видатною, адже більшість птахів взагалі нічого не повторюють. Деякі вважають, що папуги можуть розмовляти завдяки великому і товстому мови, який чимось схожий на людську мову. Але це твердження викликає сумніви, адже у яструбів або соколів будова мови таке ж, як і у папуги, але вони чомусь мовчать, а деякі види птахів з маленьким мовою (наприклад, тропічний шпак) можна досить швидко навчити вимовляти окремі слова. Ще одним поширеним думкою є припущення того, що людська і пташина мова (у нашому випадку папуг) схожа між собою. Саме тому різнобарвному домашньому улюбленцю просто і легко імітувати обривки людської розмови або слова з улюбленої песні.Вполне можливо, що з розвитком науки вчені дадуть вичерпну відповідь на питання про те, чому папуги відтворюють людську мову. Однак сьогодні однозначної відповіді не існує, є тільки лише версії.