Як визначити взаємну видимість геометричних фігур.

Нарисна геометрія заснована на визначенні взаємної видимості геометричних фігур. Якщо фігури перетинаються в просторі, то їх видимість можна визначити за допомогою методу конкуруючих точок.
Вам знадобиться
  • Креслярські приналежності: аркуш паперу, олівець, лінійка, ластик.
Інструкція
1
У першу чергу необхідно розібратися, що являють собою конкуруючі точки. У просторі дві точки відносно один одного можуть розташовуватися абсолютно по-різному. У деяких випадках виходить так, що на одній якій-небудь площині проекції двох точок накладаються один на одного так, як показано на зображенні. Тоді вони називаються конкуруючими. На малюнку показаний комплексний креслення, що відображає положення точок А і В. На площині П1 їх проекції збігаються. Під літерою А зображені горизонтально конкуруючі точки. Під Б - фронтально конкуруючі, під В профільно конкуруючі.
2
Тепер подивіться на креслення. Знайдіть на ньому АВ ^ p1 і CD ^ p2 - це дві пари конкуруючих точок. Напрямок вашого погляду на площині проекцій повинен співпадати з напрямом проектування. Врахуйте, що видимість фігур необхідно окремо визначати для всіх проекцій. Для того щоб визначити видимість геометричних фігур в першому полі, ваш погляд повинен знаходитися перед площиною p1. При вирішенні питання про видимість в другому полі - над площиною p2. Та точка, яка розташована ближче до вас, і буде вважатися видимою. На малюнку показані точки А і B, конкуруючі в першому полі. Точка В вважається видимою, оскільки вона знаходиться ближче до спостерігача в порівнянні з точкою А.
3
Аналогічний результат ви отримаєте і в тому випадку, якщо для визначення видимості використовувати другий проекції точок - А2 і В2. Подивіться в напрямку S1. Зверніть увагу на те, що знову точка В виявилася видимою.
4
Спробуйте визначити взаємну видимість точок C2 і D2 в другому полі. Для цього подивіться у напрямку S2 на їхні перші проекції. Точка D2 буде невидима, оскільки вона розташована далі від глядача.
Корисна порада
Щоб не заплутатися при визначенні взаємної видимості геометричних фігур, запам'ятайте просте правило: у точок, що конкурують горизонтально, видимої вважається точка з максимальною висотою; у конкуруючих фронтально - точка з максимальною глибиною; у конкуруючих профільно - точка з максимальною широтою.
Видимість - це можливість за допомогою зору розрізняти об'єкти, що знаходяться на великій відстані від спостерігача. Видимість в чому залежить від стану повітря (прозорості), погоди, часу доби і відстанню до об'єкта.
Інструкція
1
Вивчення видимості має першорядне значення для транспорту, де використовуються шляхові, дорожні знаки і злітно-посадочні майданчики. Поняття «видимість» широко застосовується в топографії, аерофотозйомки для створення військових топографічних карт.
2
При веденні метеорологічних спостережень постійно аналізується атмосферна видимість для більш точного прогнозу погоди. Однак видимість необов'язково визначати візуально. Вона визначається по карті на підставі взаємної видимості певних точок, між якими можуть бути перешкоди, що закривають об'єкт від погляду спостерігача.
3
В даному випадку видимість буде залежати від висоти спостереження і наявності місцевих предметів, які цьому перешкоджають. Якщо район або ділянка, що підлягають вивченню, невеликого розміру і на них трохи місцевих предметів, що обмежують видимість, її рівень цілком може оцінюватися на око.
4
У випадку, коли окремі предмети не проглядаються, робляться спеціальні розрахунки і побудови на карті, в результаті чого визначається взаємна видимість точок місцевості і зон (полів) невидимості.
5
Поля невидимості - це ділянки місцевості, які не є видимим з пункту спостереження. Їх межі в залежності від поставленого завдання можуть визначатися як на око, так і методом побудови профілів місцевості.
6
На якість видимості помітно впливає коефіцієнт прозорості атмосферного повітря. Ось, наприклад, як вимірюється прозорість повітря при проходженні через нього променя світла. Для цього кількість світла, що залишилося після проходження одного кілометра атмосфери, потрібно розділити на кількість світла, яке було перед початком проходження.
7
Для поліпшення видимості об'єктів з малими кутовими розмірами можна використовувати біноклі з додатковими пристосуваннями - червоним склом або інфрачервоним приладом.
8
Більш сучасний метод, наприклад, радіолокація, дозволяє вести спостереження і фотографування при повній відсутності видимості - в темряві, щільному тумані або хмарності.