Час подорожей: Стамбул - місто контрастів.

Культурна столиця сучасної Туреччини століттями носила назву Константинополь, і лише в 1930 році офіційно місто було вирішено перейменувати в Стамбул. Великий і величний, у світі йому немає рівних по числу історичних пам'яток різних епох. Такий великий контраст пов'язаний з безліччю значних подій, що сталися за всю історію цього древнього міста, яку умовно можна розділити на дві епохи - епоху Візантійської та Османської імперії.
Інструкція
1
Від епохи Візантії в Стамбулі залишилося кілька десятків архітектурних пам'яток, головним з яких був і залишається собор Святої Софії. Цей величний храм - шедевр архітектурного мистецтва. Величезний, площею більше 7500 квадратних метрів, собор вражає уяву своїми розмірами, незвичайною зовнішньою красою і внутрішнім оздобленням. Мармур, яшма, золото, срібло, перли і дорогоцінні камені йшли на будівництво та оздоблення храму в невимірному кількості. В 1204 році собор, як і весь Константинополь, був варварськи розграбований хрестоносцями, але навіть у такому вигляді він продовжує викликати захоплення і благоговійний трепет.
2
Церква Вседержителя або Пантократора була побудована у 1124 році за наказом імператриці Ірини. Вона виконана у вигляді хреста, прикрашена кількома куполами, високими колонами, що утворюють арки, а підлога викладена порфіром і мармуром. Це був один з головних храмів міста за часів Візантійської імперії. Тут ховали багатьох імператорів та членів їх сімей.
3
Церква Святої Ірини була зведена імператором Костянтином в IV столітті. Вона практично повністю була знищена пожежею і відбудована заново в 532 році за імператора Юстиніана. Досить просторий внутрішній двір прикрашений численними колонами з білого мармуру, головний купол церкви підтримує величезний «барабан» з двадцятьма вікнами. Сьогодні цей храм знаходиться на території палацу Топкапи - старовинного султанського комплексу.
4
За вказівкою султана Мехмеда II, після взяття турками Константинополя був споруджений чудовий палац, який довгий час залишався резиденцією турецьких султанів. Палац Топкапи - величезна цитадель поєднувала в собі всі функції невеликого міста. Тут знаходився султанський палац, мечеть, великий внутрішній двір, і все це оточувала висока кріпосна стіна. Це був справжній густонаселений місто в місті, який охоронявся цілою армією.
5
Палац Долмабахче, що в перекладі означає «Насипний сад», розташований на європейському березі протоки Босфор. У цьому прекрасному історичному пам'ятнику змішалися стилі та епохи всіх часів і народів. Стіни і стелі палацу розписані французькими та італійськими художниками. Тут є дорогі старовинні китайські вази, індійські скульптури, дивовижні каміни, розкішні дзеркала, а в тронному залі під стелею висить Чотиритонний кришталева люстра, подарована російським царем султану.
6
Практично всі мечеті Стамбула - старовинні християнські церкви, розграбовані, зруйновані, знову відбудовані і перероблені в ісламські храми. З «нових», побудованих з нуля, мечетей можна виділити декілька особливо видатних. Одна з таких - мечеть султана Сулеймана 1566. Цей шедевр архітектури прикрашений чотирма мінаретами, на яких знаходиться десять балконів. Внутрішній двір оточує чудова колонада з 24 колон, дванадцять з яких зроблені з рожевого граніту, десять - з білого мармуру, а дві на вході - з порфіру. Всередині мечеть прикрашена орнаментом і висловами з Корану.
7
Мечеть султана Ахмеда, більше відома як Блакитна мечеть, була побудована в 1617 році навпроти собору Святої Софії. Є одним з найбільш відвідуваних архітектурних пам'яток Стамбула. Величезна і граціозна, легка і витончена, оточена шістьма мінаретами, вона по праву вважається однією з найкрасивіших мечетей світу. Просторий внутрішній двір облямовують сорок колон, стіни обписані цитатами з Корану, всюди на стінах і стелях красиві візерунки, стрілчасті арки, а михраб, виконаний з різьбленого мармуру, є твором мистецтва.
8
Не можна обійти стороною ще дві пам'ятки Стамбула. В першу чергу залишки кріпосних стін Константинополя, які протягом століть захищали місто від набігів. Зараз ці величні руїни зберігають пам'ять про час штурму «Нового Риму» і падінні Візантії. Другий древній пам'ятник - підземні акведуки Валента. Його будівництво почалося в II столітті н.е., він є однією з найстаріших споруд стародавнього Константинополя.