Як провести якісні реакції на кислоти.

Кислота - це складна речовина, яке може бути як органічним, так і неорганічним. Спільним є те, що вони мають у своєму складі атоми водню і кислотний залишок. Саме останній додає специфічні властивості кожної кислоті, а також по ньому проводиться якісний аналіз. Будь-яка розчинна у воді кислота дисоціює (розпадається) на частинки - позитивно заряджені іони водню, які і обумовлюють кислі властивості, і на негативно заряджені іони кислотного залишку.
Вам знадобиться
  • - штатив;
  • - пробірки;
  • - розчини індикаторів;
  • - нітрат срібла;
  • - розчини кислот;
  • - нітрат барію;
  • - мідні стружки.
Інструкція
1
Щоб визначити, що в розчині знаходиться саме кислота, скористайтеся індикатором (паперовим або в розчині). Додайте в ємність до досліджуваного розчину лакмус, який в кислому середовищі стає червоним. Для достовірності прилейте другий індикатор - метиловий оранжевий, який змінить забарвлення на рожеву або рожево-червону. Третій індикатор, а саме фенолфталеин в кислому середовищі не змінюється, залишаючись при цьому прозорим. Ці досліди доводять наявність кислоти, але не специфічність кожної з них.
2
Для того щоб визначити конкретно, яка кислота знаходиться в склянці, потрібно провести якісну реакцію на кислотний залишок. Сірчана кислота має в своєму складі сульфат-іон, реагентом на який є іон барію. Додайте до кислоти речовина, що містить цей іон, наприклад нітрат барію. Моментально випаде осад білого кольору, який представляє собою сульфат барію.
3
хлороводородная (соляна) кислота, крім водню складається з хлорид-іона, реагентом на який вважається іон срібла. Для аналізу візьміть розчин нітрату срібла і додайте до досліджуваної кислоті. В результаті реакції випаде хлорид срібла - осад білого кольору. Це є доказом присутності в розчині іонів хлору.
4
Цим же реагентом (нітратом срібла) можна визначити бромоводородной кислоту. В результаті отримаєте біло-жовтий осад броміду срібла. Щоб провести реакцію на йодоводородную кислоту також скористайтеся нітратом срібла. Різниця буде в тому, що осад йодиду срібла стане насиченим жовтим. Таким чином, на іони галогенів можна користуватися одним і тим же реагентом - нітратом срібла.
5
Для визначення азотної кислоти, яка містить нітрат-іон, додайте мідні стружки. Залежно від концентрації можуть утворюватися різні речовини, проте в більшості випадків спостерігається виділення бурого газу (лисячий хвіст). Таку кислоту, як оцтову, яка відноситься до органічних, досить визначити по запаху, який усім знайомий з дитинства.
Корисна порада
При виконанні роботи обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки. При роботі з кислотами використовуйте захисні окуляри, халат і рукавички.