Як провести якісну реакцію на ненасичені вуглеводні.

Завдання на визначення речовин, що відносяться до різних класів органічних сполук - це досить поширений варіант контролю знань і вмінь з хімії. Сюди можна віднести лабораторний досвід, завдання з практичної роботи або теоретичні питання з практичною спрямованістю у контрольному тестуванні.
Вам знадобиться
  • - прилад із зібраним етиленом;
  • - бромная вода або перманганат калію;
  • - пробірки.
Інструкція
1
До ненасичених вуглеводнів відноситься кілька класів органічних сполук, а саме: алкени (етилен), алкіни (ацетилен), алкадіени (бутадієн-1,3). Їх об'єднує те, що вони характеризуються наявністю кратних (подвійних або потрійних) зв'язків. На ненасичені вуглеводні існують якісні реакції, завдяки яким є можливість відрізнити від інших класів.
2
Найбільш поширеним з'єднанням ненасичених вуглеводнів є етилен, що представляє собою газоподібна речовина. Враховуючи, що це з'єднання не має ні кольору, ні характерного запаху, візуально ідентифікувати його неможливо. Тому існує якісна реакція, що дозволяє дослідним шляхом визначити його наявність. Етилен в своєму складі має одну подвійну зв'язок. При вступі його з іншими речовинами одна з зв'язків руйнується і за місцем розриву відбувається приєднання інших атомів. Візуально це демонструє досвід на прикладі взаємодії етилену з бромной водою або розчином перманганату калію (марганцівки).
3
Візьміть пробірку і налийте в неї 2-3 мл бромної води, яка має бурого забарвлення. Опустіть в неї газовідвідну трубочку з потоком етилену. Через кілька хвилин побачите, що бромная вода знебарвилася. Цей досвід є підтвердженням наявності непредельного вуглеводню - етилену, який вступив в реакцію з бромом з утворенням 1,2-диброметану.
4
В силу того, що бромная вода є вкрай отруйною речовиною і в загальноосвітніх закладах заборонена для дослідів, її можна замінити найбільш безпечним перманганатом калію. У побуті він відомий як марганцевокислий калій або марганцівка.
5
Візьміть невелику колбу з водою, помістіть з неї кілька кристаликів марганцівки і розмішайте - розчин придбає рожеве забарвлення. Налийте в пробірку 4-5 мл отриманого розчину марганцю і пропустіть через нього потік етилену. У результаті реакції розчин перманганату калію знебарвиться. Це також є характерним показником наявності ненасичених вуглеводнів, до якого відноситься етилен. Аналогічно йде реакція з алкинов і алкадиенами.
Зверніть увагу
При роботі з бромной водою досліди можна проводити тільки у витяжній шафі в захисній масці, окулярах і рукавичках.