Як доглядати за хворим з діагнозом розсіяний склероз.

Розсіяний склероз - важке невиліковне і прогресуюче захворювання, при якому через пошкодження головного і спинного мозку порушуються всі функції організму. Хворі з діагнозом розсіяного склерозу з часом набувають інвалідність і потребують особливого догляду.
Інструкція
1
Хворому розсіяним склерозом необхідно підтримувати рухливість, тому зосередьте основну увагу на ходьбі, виконанні посильної домашньої роботи, активних фізичних вправах. Це сприяє подоланню м'язової слабкості, швидкої стомлюваності і постійної втоми. При ходьбі допомагайте підопічному зберігати рівновагу, а для профілактики падінь пропонуйте йому тростини, ходунки, поручні та інші опори.
2
При виражених парези і паралічі різних груп м'язів робіть масаж, щоб зберегти рухливість суглобів, стимулювати нервові закінчення і не допускати виникнення набряків. Масаж корисний також і при порушенні чутливості: оніміння, відчутті стягування, неможливості визначити положення рук і ніг, не глянувши на них, відсутності відчуття під ногами твердої поверхні. Крім того, виконуйте пасивні фізичні вправи для кінцівок, щоб забезпечити циркуляцію крові і запобігти застійні явища в суглобах і м'язах.
3
Побуждайте хворого на розсіяний склероз до самообслуговування у тій мірі, яка йому доступна, щоб якомога довше зберегти вміння та навички, а також відчувати себе незалежним. Підберіть для підопічного полегшені столові прилади, гребінці, ножиці та інші предмети, якими він користується, щоб їх можна було утримати в руках без зусиль. Концентруйте увагу хворого на те, що він може робити сам, і відволікайте від дій, які він не в змозі виконувати, вчіть його не поспішати, не перевтомлюватися і якомога частіше відпочивати.
4
Намагайтеся максимально контролювати частоту сечовипускань і стільця хворого. Організуйте меню так, щоб в нього входило багато продуктів, що містять клітковину, яка сприяє очищенню кишечника. Крім того, при діагнозі розсіяного склерозу потрібно пити багато рідини, щоб забезпечити регулярний стілець і запобігти можливому потраплянню інфекцій в нирки. Проте хворі нерідко страждають нетриманням сечі, тому скорочують споживання води, і потрібно пояснити їм, що відмова від пиття не вирішить проблему.
5
При виникненні позивів до сечовипускання і дефекації допоможіть підопічному дійти до туалету, якщо він ще здатний пересуватися самостійно, або подайте судно. При неудержании сечі своєчасно міняйте хворому постільну білизну і одяг. Якщо ж ви зіткнетеся з проблемою затримки сечі, то покладіть на живіт грілку з теплою водою і давайте якомога більше пиття.
6
По можливості робіть хворому теплі ванни. При цьому обов'язково контролюйте температуру: вона не повинна перевищувати 35-38оС, оскільки гаряча вода може викликати слабкість і втрату свідомості, тоді як тепла допоможе розслабити м'язи, запобігти спазми і судоми.
7
Забезпечте хворому з діагнозом розсіяного склерозу постійний контакт з іншими людьми (родичами, друзями, знайомими), допомагайте йому і підтримуйте в прагненні працювати. Частіше розмовляйте з підопічним, вислухайте його проблеми, переживання, думки, в тому числі і про смерть, переконуйте його в тому, що він не є тягарем. Ставтеся терпляче до перепадів настрою, зниження концентрації уваги, забудькуватість і неуважність. Разом з тим, не обіцяйте хворому одужання, оскільки на сьогодні розсіяний склероз невиліковний.