Як вибрати лампу в акваріум.

Сучасні освітлювальні прилади дозволяють вирішити проблему освітлення акваріума будь-якого типу, незалежно від виду його мешканців. Крім виконання декоративної функції, лампи в акваріумі задають тон нормальної життєдіяльності водних рослин, тварин і мікроорганізмів, що забезпечують переробку накопичуваних у воді органічних речовин.
Інструкція
1
У більшості випадків для висвітлення акваріумів використовуються люмінесцентні лампи. Лампи розжарювання в даний час встановлюються рідко, тому що більша частина їх енергії перетворюється в тепло. Люмінесцентні ж лампи економічніші, досить довго служать, дають хороший потік світла. Недоліком є тільки необхідність використовувати для підключення їх до мережі електронний баласт або дросель.
2
З точки зору утримувача акваріума люмінесцентні лампи мають два головних показника: кольоровість і потужність. Перший відображає колірний спектр лампи, останній виражається у ватах. За потужністю освітлювальні прилади бувають на 56, 40, 30, 25, 20 (18), 15 і 8 Вт Кожному з показників потужності відповідає певна довжина лампи: 120, 105, 90, 75, 60, 45, 20 см відповідно. Тому, відправляючись за покупкою освітлювальної системи, заміряйте довжину акваріума.
3
Підрахуйте потужність, відповідну вашому акваріуму. Для ємності з висотою стовпа води 45 см і менше візьміть лампу з потужністю 0,5 Вт на літр. При цьому ви отримаєте середню освітленість, яка підходить для більшості рослин. Якщо акваріум вище 50 см, потужність ламп потрібно подвоїти.
4
Слід також врахувати, що в акваріум потрапляє далеко не весь світло, що виходить від світильника - частина йде вгору і в сторони. Щоб мінімізувати втрати світла, віддайте перевагу лампам зі спеціальним відбивачем, зберігаючих до 95% світла.
5
Зверніть увагу на кольоровість лампи. Хлорофіл поглинає світло нерівномірно: в червоно-помаранчевої області спектра (660 нм), у фіолетово-синьої (470 нм), причому в першій в два рази інтенсивніше. Отже, рослинам потрібен як червоний, так і синій (трохи менше) світло. Світло з іншими спектральними характеристиками може не сподобатися рослинам і простимулювати їх зростання.
6
У продажу в даний час є різні по потужності лампи білого і денного світла. Лампа білого світла (ЛБ) у своєму спектрі збігається з областю поглинання хлорофілу, за що повсюдно використовується аквариумистами. Лампа денного світла має багато синьо-блакитній області, тому для акваріума вона не придатна.
7
Варто відзначити кілька різновидів і зі спеціалізованих ламп для акваріумів. Лампи з позначкою Aqua-Glo мають спектр, спеціально підібраний для максимального збігу зі спектром поглинання хлорофила. Її світло добре фарбує на рибах жовті, помаранчеві, червоні, блакитні та сині кольори.
8
Sun-Glo схожа по спектру на лампу білого світла, проте вона більш збалансована. Джерело світла Power-Glo в своєму спектрі містить частину синього світла. Ця потужна світлова система може застосовуватися в акваріумах без рослин або в морських акваріумах. При наявності рослин цю лампу необхідно комбінувати з Aqua- або Flora-Glo, спеціально розробленої для акваріумів з рослинами.
Про те, як вибрати лампу для домашнього акваріума, рано чи пізно замислюється кожен акваріуміст. Адже саме достатнє освітлення гарантує нормальну життєдіяльність і продуктивність всім жителям як прісноводного, так і морського домашнього акваріума.
Інструкція
1
Насамперед виберіть найбільш підходящий для вашого акваріума тип лампи.
2
Лампа розжарювання являє собою колбу, всередині якої світиться металева спіраль з йдуть по ній електричним струмом. Така лампа для домашнього акваріума виділяє занадто багато тепла і дає надто розсіяне світло. До того ж, термін служби її досить-таки невеликий. Єдине, що досі привертає деяких акваріумістів в цій лампі - це її дешевизна.
3
Непоганим інструментом для освітлення домашнього акваріума є галогенна лампа. Своїм зовнішнім виглядом вона дуже нагадує лампу розжарювання. Але за дією своєму сильно від неї відрізняється. Галогенні лампи для акваріумів випромінюють дуже інтенсивний світло і не дають зайвого тепла. Вони ідеально підходять для швидкого зростання акваріумних водоростей. Головний недолік галогенних ламп - їх недовговічність.
4
Найпопулярнішими джерелами світла для домашніх акваріумів є люмінесцентні лампи, що дають м'яке розсіяне світло. Предмети, освітлені такими приладами, що не відкидають різких тіней. Такі лампи здатні висвітлити досить велику поверхню. Крім цього, люмінесцентні лампи дуже легко встановлюються і мають досить високу довговічністю. Принцип дії їх заснований на тому, що замість металевої спіралі світиться інертний газ, закачаний в колбу. Мінус люмінесцентних ламп - зниження їх яскравості у міру експлуатації.
5
Порівняно недавно в акваріумістики стали використовуватися розрядні лампи. Вони досить економічні, а по яскравості своїй перевищують люмінесцентні в два рази. Розрядні лампи виділяють багато тепла. У цьому і полягає основний їх недолік.
6
При виборі лампи для домашнього акваріума зверніть увагу на її потужність. Вона повинна відповідати обсягу освітлюваної ємності (0,5 Ватт на 1літр води). Запам'ятайте, що надлишок світла може вплинути на жителів акваріума негативно.