Як правильно будити дитину вранці.

Третину свого життя людина проводить уві сні. Сон допомагає позбутися втоми і дає нам необхідні сили на цілий день. Часом підняти дитину з ліжка вранці досить складно. У такі моменти малюки можуть плакати, а батьки дратуватися. При цьому і ті, й інші відчувають дискомфорт і нервову напругу. Дуже важливо навчитися правильно будити дитину.
Пробудження малюка має бути спокійним, повільним. Для цього батьки повинні бути лагідними і м'якими. Створити позитивну обстановку допоможе неголосна приємна музика, теплий неяскраве світло. Дитину можна ніжно погладити і тихо покликати по імені.Маленькіе діти дуже люблять різні ритуали. Наприклад, процес пробудження можна почати з поцілунку. Коли малюк відкриє очі, можна буде обійнятися і дізнатися, як він спав вночі, що йому снилося. Повторювати це потрібно щодня. За допомогою такого ритуалу у дитини буде вироблятися рефлекс приємного пробужденія.Чтоби прокинувся малюк підбадьорився, запропонуйте йому прямо в ліжку проробити невелику зарядку. Для серця і дихання добре підійдуть глибокі вдихи з надутим животом і повільні видихи - з втягнутим. Потягнути хребет і суглоби допоможе розтяжка на боці - одна рука витягується вперед, а протилежна нога - назад. З маленькою дитиною провести таку зарядку краще в ігровій формі, зображуючи будь-яких тварин або предмети. Прекрасно підійде для пробудження масаж стоп і мочок уха.Вскаківать з ліжка відразу не рекомендується. Бажано трохи посидіти, а потім спокійно злізти з кроваті.Когда дитина остаточно прокинеться, йому можна запропонувати відправитися у ванну кімнату вмиватися і чистити зуби. Не варто лаяти малюка за те, що без вашої підказки він не згадав про ранкову гігіену.Важно зробити розпорядок ранку повноцінним. Для цього будити дитину потрібно завчасно, а не відтягувати підйом, щоб він подовше поспав. Якщо малюк після пробудження буде неквапливо і спокійно збиратися, буде набагато більше пользи.Не варто ігнорувати особливості біологічних ритмів різних людей, залежно від яких дітей можна розділити на жайворонків, сов і голубів. Особливо складно до раннього пробудження пристосуватися совам, тому повільний підйом з ліжка для них - гарантія вдалого дня.
Сон - це особливий стан організму, коли сповільнюються обмінні процеси, відпочиває нервова і серцево-судинна системи, знижується темп биття серця і зменшується об'єм крові, що циркулює по організму. Навіть хребет під час сну стискається на 3 - 4 см. Різкий ранковий підйом здатний не тільки пустити під укіс весь день, а й завдати серйозної шкоди здоров'ю.

Чим небезпечне різке пробудження

Вловивши дзвінок будильника, мозок по всьому тілу передає імпульси з вимогою термінового підйому. Піддавшись паніці, надниркові викидають сверхдозу гормону стресу - адреналіну, який, у свою чергу, скорочує судини і змушує серце битися в максимальному темпі, розганяючи кров. Миттєвий перехід з лежачого положення змушує м'язи буквально стискатися в грудку. Суглоби і хребет, що знаходяться в розслабленому стані, від різкого підйому кожен раз отримують травматичний осьової удар. Наслідком таких пробуджень можуть стати компресії міжхребцевих дисків, мікронадриви, грижі і м'язове крововилив. Частина мозкових зон не встигає так швидко прокинутися і знаходиться в дезорієнтації. Саме тому з ранку всі звичні дії виконуються повільніше і вимагають набагато більших зусиль. Такий ранковий стрес стає причиною гальмування, повільності, неуважності, сонливості і поганого настрою, які будуть супроводжувати людину протягом усього дня.

Як зробити ранок приємним

Якщо починати свій день правильно, можна виявити, що ранок - це не біганина і метушливі збори, а найпродуктивніший час доби. Набагато краще пожертвувати кількома хвилинами сну і прокинутися трішки раніше, ніж піддавати організм стресу через можливість спізнитися на роботу, навчання або важливу зустріч. Звільнився, можна приділити приємним думкам, плануванню дня, читанню цікавої літератури, спілкуванню з близькими. Крім того, вставати з ліжка, розуміючи, що не потрібно нікуди бігти, а можна спокійно зайнятися своїми справами, куди приємніше і легше. Прокидатися без будильника, повністю довіряючи своїм біологічним годинником, виходить далеко не відразу і далеко не у всіх, а тому є сенс з ним потоваришувати. Не варто ставити на будильник різкі гучні звуки. Вибір мелодії - справа суто індивідуальна, але вона повинна подобатися і викликати позитивні емоції. Краще, коли будильником буде служити не телефон, а саме годинник якогось цікавого дизайну. Ідеальне місце розташування будильника - в декількох кроках від ліжка. Тоді буде потрібно встати, щоб його вимкнути. Але, щоб не виробилося несвідомої звички: встав, вимкнув, знову ліг, краще кожен раз класти його в різні місця, міняючи при цьому рівні висоти: шафа, підлога, стіл. Можна попросити когось заховати будильник, а поруч з ним і склянку води. 200 - 300 мл чистої прохолодної води, випитої залпом з ранку, здатні підбадьорити і розбудити не гірше контрастного душу. І ще: рух - це життя, тому, прокинувшись, не можна зупинятися. Необхідно переступав з ноги на ногу, пританцьовувати, пересуваючись по будинку і готуючи смачний сніданок. При бажанні, нудну зарядку можна замінити енергійним танцем під улюблену музику. Але не варто старатися з фізичними вправами відразу після пробудження, потрібно дати м'язам деякий час, щоб відійти від сну.