Як визначити глибину морів на карті.

Читання морських і річкових карт - важливе завдання судноводіїв, від правильного визначення глибини водойми часто залежить безпека корабля та екіпажу. Щоб навчитися визначати глибину морів по карті, не обов'язково знати основи судноплавства.
Вам знадобиться
  • - електронна або паперова карта.
Інструкція
1
Зверніть увагу, океани, моря і річки позначені на карті різними відтінками синього. Завдяки цьому можна приблизно визначити глибину водойми в будь-якому конкретному місці. Чим глибше дно, тим темніше колір, позначений на карті.
2
Врахуйте, що на кожній карті глибини приведені до одного рівня - нулю глибин. На морях, де не буває припливів, за нуль приймають середній рівень, якщо припливи є - на нуль глибини прийнято вважати теоретичний нуль глибин, тобто найнижчий рівень води в регіоні. Якщо даних про нулі глибин немає, це зазначено на карті (такі карти не використовуються для судноплавства).
3
Знайдіть таблицю глибин, розташовану внизу або збоку карти. Порівняйте колір шуканого об'єкта із зразками, запропонованими в таблиці. В результаті ви зможете визначити приблизний діапазон глибин в цьому місці.
4
На навігаційних і деяких звичайних картах додатково вказується глибина найнебезпечніших або незвичайних місць. Як правило, глибина вимірюється в метрах і дециметрах - чим глибше водойму, тим менше точність вимірювань. Наприклад, майже на будь докладної карті світу можна побачити позначення Маріанської западини - найглибшої місця в світі (її глибина 10 911 метрів).
5
Будь водойма має місця з різними глибинами, не забудьте врахувати це в дослідженні. Для більшої наочності зображення рельєфу на карту наносяться лінії рівних глибин - ізобати. Зазвичай вони проходять через місця, в яких глибина дорівнює 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 або 2000 метрів.
6
Для судоходцев важливо розуміти: чим більше проміжки між зазначенням глибин, тим менш докладно був проведений промер глибини. Мала кількість проведених изобат, білі місця на карті становлять небезпеку для судоходцев, оскільки невідомий реальний рельєф дна. При цьому не варто використовувати занадто старі карти, оскільки за минулий час рельєф міг значно змінитися (з'явилися нові мілини, змінилися фарватери і т.д.).