Як розпізнати ортофосфорну кислоту.

Досить велика кількість неорганічних речовин мають власні якісні реакції, завдяки яким можна розпізнати їх серед інших з'єднань. Ортофосфорна кислота відноситься до класу неорганічних, існує свій спосіб безпомилкового визначення її серед інших.
Вам знадобиться
  • - пробірки;
  • - ортофосфорна кислота;
  • - нітрат срібла;
  • - індикатори (лакмус, метиловий оранжевий, фенолфталеїн).
Інструкція
1
Будь-яка неорганічна кислота являє собою складне з'єднання, що складається з атомів водню і кислотного залишку. Якщо розглядати кислоту з точки зору теорії електролітичної дисоціації (ТЕД), то визначення стане дещо уточненими. Кислота - це складна речовина, що складається з позитивно заряджених іонів (катіонів) водню і негативно заряджених (аніонів) кислотних залишків.
2
Для визначення кислоти необхідно провести дві якісної реакції. Перша - на наявність іонів водню. Для цього достатньо скористатися індикаторами, які можуть бути паперовими або у вигляді розчинів. Традиційними є такі індикатори, як лакмус, метиловий оранжевий і фенолфталеин.
3
Візьміть три пробірки і налийте в них по 2 мл ортофосфорної кислоти. У кожну помістіть смужку індикаторного паперу (або прилейте кілька крапель розчину). У пробірці з лакмусом розчин стане червоним. У ємності з метиловим оранжевим - рожево-червоним. Там, де знаходиться кислота, фенолфталеїн свій колір не поміняє. Все це свідчить про присутність в пробірках саме кислоти. Таким же чином можна визначити і будь-яке інше речовина цього класу.
4
Щоб провести якісну реакцію на фосфат-іон, необхідно використовувати реагент, який дає характерну зміну. Реагентом, підтверджуючим наявність ортофосфат-іона, є іон срібла. Для проведення досвіду візьміть пробірку, налийте в неї 2 мл ортофосфорної кислоти, після чого додайте 1 мл нітрату срібла, який представляє собою розчинну сіль. В результаті хімічної реакції відбудеться випадання осаду жовтого кольору - ортофосфата срібла. Саме ця реакція є якісною.
Зверніть увагу
При виконанні дослідів обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки, особливо при роботі з кислотою.