Агностик або атеїст: у чому різниця ?

Ставлення до релігії - питання настільки комплексний, що вичерпати його двома точками зору «вірю» і «не вірю» просто неможливо. Позицій безліч і різниця між ними буває незначною настільки, що без словника розібратися. Зокрема, досить часто людям виявляється неясно, в чому різниця між «атеїстом» і «агностиком», якщо ні той і ні інший не відносять себе до якоїсь релігії.
Атеїзм є упевненістю у відсутності Бога чи для інших вищого розуму. Найчастіше до атеїстів відносять людей, котрі заперечують можливість існування паранормальних явищ. У загальному випадку атеїст не вірить ні в що, що не може бути доведено експериментом або перевірено спостереженням.

Агностик же менш критичний. Він не говорить з упевненістю, що Бога немає, він лише повідомляє про неможливість дізнатися точну відповідь щодо цього. Іншими словами, людина вважає безглуздим будь-який спір про поняттях, які не можна довести або спростувати. Така позиція передбачає, що її володар при наявності достатньої кількості незаперечних аргументів може прийняти і ту, і іншу сторону.

Важливо відзначити, що сумніви щодо релігійної приналежності істинного Бога зовсім не є агностицизмом. Людина, невпевнений у правомірності самого інституту церкви або правдоподібності конкретної релігії, відноситься до антиклерикалізму.

Найбільш простим і найменш правильною відповіддю на поставлене в заголовку питання буде: «Атеїст впевнений, а агностик сумнівається». Вірним в цьому твердженні є те, що атеїзм критично відкидає існування Бога, з набагато більшою охотою приймаючи теорію великого вибуху. Однак агностицизм зовсім не обов'язково є цілісним світоглядом.

Безумовно, він може виступати в такому сенсі: віра в те, що світ для людини об'єктивно непізнаваний. Але це зовсім не суперечить ні атеїзму, ні будь-який інший вірі. Важливий сам факт визнання бездоказовості. Наприклад, позицією агностіцірующего теїстами буде: «Я знаю, що не можна довести існування Бога, але мені хочеться в нього вірити». Нічим не гірші і наукове: «На нинішньому етапі науки не можна напевно довести відсутність Бога, але я впевнений, що так воно і є».