Як визначати азимут.

На місцевості часто орієнтуються не тільки по сторонах світу, але і по напрямку на ті чи інші об'єкти, які добре відстежуються візуально і можуть ефективно використовуватися для орієнтування.
Вам знадобиться
  • - компас
Інструкція
1
Азимут - це кут, відлічуваний за годинниковою стрілкою від однієї зі сторін світу або іншого попередньо обраного напрямку. Щоб визначити магнітний азимут об'єкта, користуються компасом. Компас кладуть на горизонтальну рівну поверхню і повертають так, щоб стрілка показувала на нуль на шкалі. Потім візирну шкалу компаса обертають доти, поки крізь цілик і мушку не почне видно об'єкт орієнтування. Тоді мушка покаже на шкалі азимут об'єкта.
2
Щоб знайти зворотну дорогу, нерідко користуються поняттям зворотного азимута. Він рівно на 180 градусів відрізняється від прямого. Так, якщо прямий азимут більше 180 градусів, то для отримання зворотного азимута з нього віднімають 180 градусів. Якщо ж прямий азимут менше 180 градусів, то зворотний азимут виходить додатком 180 градусів.
3
Щоб на місцевості визначитися з напрямком, заданим значенням азимута, поступають таким чином. Виставляють мушкою на шкалі візування значення азимута. Потім відпускають магнітну стрілку і повертають компас так, щоб стрілка вказувала на нуль. Тепер, не чіпаючи компас, дивляться через мушку і цілик, помічаючи який-небудь віддалений об'єкт. Орієнтування на цей об'єкт і є шукане напрямок.