Що таке Blu-Ray.

Цифрова техніка в своєму сучасному вигляді не налічує і 50-ти років, а тому не дивно, що всілякі «оновлення» і зміни форматів відбуваються так часто. Придумано ще далеко не все. Відмінним тому прикладом можуть послужити компакт-диски, які сьогодні переживають третє народження і отримують третє ім'я: Blu-Ray.
Оскільки Blu-ray все ще залишається компакт-диском, то залишається незмінною і загальна концепція. Це шматок відбиває пластмаси, на яку за допомогою лазера нанесені борозни різної довжини. Під час читання диска привід просвічує його лазером і стежить за тим, як поведе себе відбиток від дзеркальної поверхні. Це справедливо як для CD, DVD, так і для дисків «синього променя».

У першу чергу важливо відзначити екстенсивні поліпшення. Інформація записується і зчитується за допомогою набагато більш точного лазера: він майже вдвічі тонше, ніж у DVD-диска. Крім того, значно доопрацьована система кодування інформації при записі. Разом, фактичний обсяг даних одного шару дискового простору дорівнює 27 гігабайт, що майже в 5 разів більше звичного нам старого формату. Причому враховується лише один шар: ще в 2009-му році був розроблений багатошаровий диск об'ємом в 500 гігабайт, доступний для читання на будь-якому стандартному приводі.

Крім очевидного приросту в обсязі, система кодування і коротковолоновий лазер дозволили значно збільшити швидкість зчитування з диска. Що, втім, закономірно - якби швидкість не була збільшена, привід просто не встигав би, наприклад, відтворювати фільм високого дозволу.

Якщо ж говорити про принципові нововведення, то таким можна вважати «тверду поверхню» диска. Завдяки технології Durabis Blu-Ray стали в кілька разів стійкіше до механічних пошкоджень і, як наслідок, зносу.

Проте головною гордістю виробників є система захисту, розроблена для нового формату. Вона складається з трьох елементів: системи BD +, технології MMC і знака ROM-Mark. Перша дозволяє динамічно (тобто «на ходу») міняти кодову послідовність диска, захищаючи його від того, щоб стати прототипом піратської копії. Друга ж, навпаки, дозволяє створювати копії, але в спеціальному, захищеному ліцензійному форматі. Нарешті, технологія ROM-Mark залишає на диску спеціальний водяний знак, який неможливо підробити і без якого привід просто відмовиться працювати.