Що таке резус-конфлікт.

Плануючи вагітність, майбутні батьки повинні обов'язково здати кров на визначення групової приналежності і резус-фактора. Це необхідно для своєчасного виявлення несумісності партнерів та попередження можливих несприятливих наслідків - виникнення резус-конфлікту між матір'ю і дитиною.
У момент зачаття ембріон отримує від одного з батьків резус-фактор - специфічний білок на поверхні червоних кров'яних тілець (еритроцитів). При наявності цього білка кров вважається резус-позитивною, а за відсутності - резус-негативної. Якщо батьки мають однаковий резус-фактор, а також при позитивному резусі крові матері в поєднанні з негативним резусом батька проблем не виникає. Причиною для занепокоєння служить негативний резус майбутньої мами при позитивному резусі тата.

Під час вагітності мати і дитина обмінюються кров'ю через плаценту. Якщо малюк успадкує позитивний резус-фактор, то організм резус-негативної матері може почати боротьбу з чужорідним білком і виробляти антитіла, які руйнують еритроцити плоду. У свою чергу дитина намагається захиститися від атаки, його печінка і селезінка посилено працюють на нейтралізацію антигенів, в результаті чого збільшуються в розмірах. Іншими словами, організм матері сприймає плід як чужорідне тіло і захищається від його шкідливого впливу - в цьому і полягає суть резус-конфлікту.

Наслідки несумісності крові матері і дитини можуть бути різними: гемолітична хвороба, анемія (недокрів'я) , водянка, жовтяниця новонародженого, гіпоксія (недолік кисню), пошкодження головного мозку і серця, порушення мови, слуху, моторики малюка. На ранніх термінах вагітності можливий викидень.

Щоб попередити резус-конфлікт, благополучно виносити і народити здорову дитину, майбутня мама повинна щомісяця робити аналіз крові на наявність антитіл. При виявленні таких необхідно регулярно визначати титр і відстежувати його в динаміці. Якщо показники будуть рости, слід звернутися в спеціалізовану клініку, де лікарі приймуть рішення про збереження вагітності, дострокове пологах або внутрішньоутробному переливанні плоду еритроцитарної маси, здатної усунути резус-конфлікт.

Якщо ж антигенів в крові немає, то на терміні 28 тижнів, а також протягом 72 годин після пологів рекомендується зробити ін'єкцію антирезусного імуноглобуліну - вакцину, яка виводить з крові матері еритроцити плоду і перешкоджає виробленню власних антитіл. Такий же укол потрібно після аборту, викидня, позаматкової вагітності, переливання крові.

Слід зазначити, що з кожною наступною вагітністю кількість антитіл у крові матері збільшується, з'являється ризик виникнення ускладнень при виношуванні дитини, тому при негативному резус факторі слід уникати абортів.