Звідки під подушкою беруться подарунки.

У дореволюційній Україні і на півдні Росії ніч з 18 на 19 грудня діти чекали з нетерпінням, адже під їх подушками повинні були з'явитися подарунки від Святого Миколая. Зараз цей звичай майже забутий, і діти знаходять свої подарунки під новорічною або різдвяною ялинкою.
На рубежі III-IV століть Святий Миколай, архієпископ Мирлікійський, був пастирем антіохійських християн. В історію він увійшов як один з учасників I Нікейського Собору, який закріпив основні догми християнського вчення. Однак архієпископ Мірлікійсій не залишив після себе жодних богословських праць. Його шанують за милосердя і благодійність, а також за дар чудотворення, який він отримав від Бога.

День Святого Миколая став дитячим святом в землях Німеччини через кілька століть після смерті архієпископа Мирлікійського. Колись він був святим покровителем подорожніх, рибалок і моряків. У деяких країнах на півдні Європи (особливо в Болгарії та Греції) і в Україні йому досі моляться перед далекою дорогою і при освяченні судів. Святий Миколай вважався захисником несправедливо засуджених, ображених і бідних. Одним з перших його чудес вважається порятунок трьох сестер-Безприданниця від ганьби і блуду. Святий Миколай підкинув у їхній будинок три торби з золотом.

З виникненням шкіл при храмах і монастирях Микола Чудотворець став опікуном учнів: з житія святителя відомо, що йому в дитинстві легко давалися науки. В XI столітті в день пам'яті святителя (19 грудня) в Кельнському соборі учням церковної школи дарували солодощі, про що є відповідні записи в документах собору.

Святий Миколай часто приходить не один. У країнах Західної Європи йому допомагає розносити подарунки ослик, для якого діти залишають на підлозі біля своїх ліжок частування - морквину або капустяний качан. У Чехії святителя супроводжують ангел і чортеня. У кожного з них є по книзі, де перераховані всі добрі і злі справи тієї чи іншої дитини. До українським дітям Святий Миколай приїжджає в золотих санях, запряжених золотогривий кіньми, заходить в будинок невидимкою і залишає свої дари під подушкою в ліжечку сплячу дитину. Неслухняні діти знайдуть вранці замість подарунків лише різку.