Парена ріпа: що може бути простіше ?

Ріпа - смачний і корисний коренеплід - була широко поширена в Київській Русі. Однак в XIX столітті її витіснив зі столів стає все більш популярним картопля, і ріпу незаслужено викреслили з повсякденного меню росіян.
В північних районах Київської Русі ріпа була поширена дуже широко. Вона залишалася головним російським овочем і основним продуктом харчування аж до XVIII століття, коли її почав успішно витісняти картопля. У Древній Русі ріпа була щоденною їжею не тільки простого народу, а й бояр. Її квасили як капусту, варили, робили навіть варення з медом, ялини з маслом і квасом, у разі неврожаю зерна додавали в хліб, але найчастіше ріпу парили. Звідси і пішла приказка «Простіше простого!».

На жаль, за останні два століття майже всі народні рецепти приготування ріпи були загублені. Втім, з книги «Огородник» Василя Левшина, що вийшла в 1817 році, можна дізнатися, що сік, вичавлений з тертої ріпи і «подваренний з цукром», використовувався для лікування цинги. Також сік томленою ріпи пили при застуді. Крім того, ріпа може бути корисна при деяких хворобах травлення, оскільки посилює виділення шлункового соку і підвищує апетит. Однак це ж властивість ріпи може нанести шкоду, тому коренеплід не слід їсти людям, страждаючим виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки, запаленням кишечника і захворюванням щитовидної залози

Соком ріпи лікували і гострі ларингіти. Стакан свіжого соку, на третину розбавлений водою, також має жовчогінну дію. Варену ріпу вживали при астмі, для зменшення сильного серцебиття і поліпшення сну. При подагрі з цього коренеплоду робили компреси, що зменшують біль. Теплим відваром ріпи, що володіє протизапальними і антисептичними властивостями, полоскали рот при зубному болі. Підвищенню секреції шлунка сприяє пюре із протертої свіжої ріпи з рослинним маслом.

Крім лікарських властивостей, ріпа має високу харчову цінність. В цьому коренеплоді містяться вітаміни групи B і A, а також безліч необхідних для організму мінералів. З ріпи можна приготувати чимало смачних і корисних страв. Її можна варити, тушкувати, смажити і фарширувати, а також використовувати в салатах в сирому або вареному вигляді.