Сонячний і тепловий удар: Як допомогти потерпілому.

Прогулянки під палючим сонцем при відсутності головного убору можуть привести до сонячного удару. В результаті розширення судин збільшується приплив крові до головного мозку, що веде до набряку і дрібним крововиливів. Однак в жарку погоду і в задушливому приміщенні навіть при покритої голові людина не застрахована від загального перегріву, який може стати причиною теплового удару. І в першому, і в другому випадку важливо своєчасно надати першу допомогу.
Симптоми сонячного і теплового удару в чому схожі. Першими ознаками як локального, так і загального перегріву є запаморочення, почастішання пульсу, нудота, почервоніння обличчя і потемніння в очах. При сонячному ударі нерідко виникає носова кровотеча, а при тепловому - підвищення температури тіла. Однак і в тому, і в іншому випадку підсумком можуть стати галюцинації, втрата свідомості і навіть смерть.

Зважаючи схожість симптомів, заходи першої допомоги при сонячному і тепловому ударі практично не відрізняються. Постраждалого слід перенести в затінок, укласти на спину і забезпечити йому приплив свіжого повітря. Зробити це можна, розстебнувши ґудзики на комірі сорочки і послабивши пояс. Не зайвими будуть холодні компреси на голову і великі судини в області пахв і підколінних ямок, а також розтирання і обприскування тіла прохолодною водою. По можливості можна навіть облити потерпілого або обернути його мокрим простирадлом, правда робити це слід обережно, щоб не викликати спазм судин. Якщо хворий у свідомості, потрібно напоїти його міцним чаєм або прохолодною водою, бажано, мінеральної або злегка підсоленій.

У важких випадках, якщо потерпілий знаходиться без свідомості, заходи першої допомоги не обмежуються охолодженням організму. Щоб уникнути зупинки дихання в разі блювоти, хворого необхідно покласти на бік і спробувати привести в почуття, давши понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо стан потерпілого погіршується, відсутні пульс і дихання, слід негайно, не чекаючи приїзду «швидкої допомоги», почати проведення штучного дихання і непрямий масаж серця.

Навіть якщо стан потерпілого після надання першої допомоги не викликає побоювань, під уникнути ускладнень необхідно показати його лікаря.