Що робити, якщо розбився градусник.

Градусник - небезпечна іграшка. Вміст ртуті в градусники перевищує гранично допустиму норму в 10 разів. Ртуть - це важка срібляста летюча і дуже отруйна рідина, яка дуже швидко випаровується по всьому приміщенню і може спричинити за собою тяжкі наслідки.

Ртутне отруєння після тривалого вдихання ртутних випарів від десятої частини ртуті з градусника стає хронічним і призводить до неврозу і ураження нирок. А якщо дитина проковтне ртутні кульки - відразу викликайте швидку допомогу. Пошкодження слизових оболонок запобіжить тільки досвідчений лікар.

Розбився градусник. Відразу ізолюйте в іншому приміщенні дітей і тварин. Добре підсвітите місце протікання ртуті, щоб бачити всі найдрібніші кульки. У гумових рукавичках або в пакеті, обв'язаній на руці, швидко зберіть ртуть. Можна використовувати мокру газету, папір, м'яку вологу пензлик, скотч або лейкопластир. Навіть найдрібніші кульки ртуті від розбитого градусника необхідно видалити.

Саму ртуть рекомендується збирати в банку з холодною водою, яку потім, щільно закупорити, поставити на балкон або в інше прохолодне місце.

Якщо розбився градусник в руці і сталося зіткнення шкіри з ртуттю або діти встигли зловити ртутні кульки з розбитого градусника, необхідно звернутися до лікаря. Перед цим рекомендується випити активованого вугілля і проносне, запити стаканом міцного чаю. Якомога більше пити рідини для виведення з організму залишків ртуті.

Провітріть кімнату навстіж відкритими вікнами. Місце, де розбився градусник, обробіть розчином марганцівки або мильним содовим розчином, запобігши летючість ртуті. Дезінфекцію виробляти 30 г соди з 40 г розчиненого мила в літрі води.

Якщо ртуть з градусника потрапила на одяг, її слід прополоскати в холодній воді, а потім в мильній воді не менше 30 хвилин. Потім стільки ж в лужному розчині і тільки потім прати в машинці з подвійним полосканням.

- Не викидайте розбитий градусник у сміттєпровід: испарившийся грам ртуті забруднює 6000 кубометрів повітря.

- Забороняється підмітати ртуть віником або щіткою - щетинки тільки размельчат кульки ртуті і розсіють їх у повітрі.

- Забороняється збирати ртуть з розбитого градусника пилососом, який тільки посилить випаровування ртуті. Ртуть зіпсує пилосос, його доведеться викинути, оскільки подальша робота пилососом буде небезпечна для здоров'я.

- Забороняється відкривати навстіж вікна до того, як повністю ртуть НЕ буде зібрана, пам'ятайте про летючості ртуті.

- Забороняється змивати ртуть в каналізацію - вона осяде в трубах і вже каналізаційні труби стануть небезпечні для здоров'я всіх користувачів цієї каналізації, тобто мешканців вашого будинку.

Зібрану від розбитого градусника ртуть у банку з водою слід відразу відвезти в утилізаційного установа, де її безкоштовно приймуть. Або відразу викликати додому фахівців управління з надзвичайних ситуацій.