Шкода мобільного телефону: говори, але з обережністю !

Мобільний телефон давно вже не данина моді. Тепер «сотик» - повсякденна необхідність. Зручно, суперечці немає. Питання в іншому: чи шкідливий мобільний телефон для здоров'я?

Різні точки зору на шкоду мобільного телефону

Чи існує взаємозв'язок між електромагнітним випромінюванням (ЕМВ), яке виходить від стільникового телефону, і захворюваністю абонентів? Фахівці не заперечують можливості шкоди від такого випромінювання. За словами завідувача лабораторією електромагнітних полів та фізичних факторів держсанепіднагляду по Алтайському краю Анатолія Яцкевича, рівень електромагнітного випромінювання телефону безпосередньо залежить від його моделі. Ступінь впливу мобільного телефону на людину визначається щільністю потоку енергії, а також частотою і потужністю телефону. Ці показники повинні бути якомога нижче. Весь світ користується такими телефонами, але, наприклад, в Швейцарії їх заборонено використовувати вагітним жінкам і дітям до 16 років. Питаю А.Яцкевіча: - Чи правда, що надмірно часті розмови по мобільнику можуть викликати рак? - Виникнення ракових пухлин конкретно від використання стільникових телефонів поки не доведено. Але при тривалому користуванні телефоном - 20-30 хвилин - починає розігріватися тканину, підвищується температура тіла. А це в свою чергу викликає роздратування нервової системи. Чим вище частота випромінювання телефону, тим згубніше вона для нервових клітин. Тому рекомендую любителям спілкуватися по "мобільнику" постійно перекладати трубку від одного вуха до іншого. - Де безпечніше носити стільниковий телефон? - Носити трубку можна скрізь: на шиї, на поясі або в сумочці. Коли телефон знаходиться в режимі очікування, трубка не випромінює електромагнітної енергії. Вона практично виключена і, значить, абсолютно безпечна для здоров'я. - Існують дві протилежні думки: хтось стверджує, що сучасні стільникові телефони в формі мініатюрного навушника з мікрофоном позбавляють від «телефонного опромінення». Інші ж дослідники кажуть, що це модний пристрій, навпаки, збільшує електромагнітне випромінювання, яке надходить в мозок абонента, в три рази. - Навушники не рятують і в той же час не множать електромагнітне випромінювання. Можу сказати одне - розмовляючи, ви перебуваєте в радіусі дії електромагнітного випромінювання. Таке випромінювання збільшується, коли в одному приміщенні в режимі виклику працюють два або більше стільникових телефону, - електромагнітна енергія нашаровується і приносить подвійну шкоду обом власникам апаратів. - Сьогодні по оператори стільникового зв'язку встановлюють нові базові станції. Чи не будуть вони «опромінювати» населення? - В Японії базові станції стоять як телеграфні стовпи на вулицях з радіусом дії п'ять кілометрів. При цьому японці вважаються довгожителями. З однієї станції передається сигнал на іншу, так чинить виклик на телефон. Якщо трубка має потужність в режимі розмови приблизно 0,2 вата, то базова станція - 800 мікроват. Таким чином, перебування в районі базової станції нешкідливіше, ніж сам процес спілкування по мобільному телефону.

Довіряй, але не зловживай!

При всьому при тому громадська організація вчених «Російський національний комітет із захисту від неіонізуючих випромінювань» (РНКЗНІ ) рекомендує не використовувати стільникові телефони дітям, вагітним жінкам, епілептикам, особам, які страждають захворюваннями неврологічного характеру, включаючи неврастенію, психопатію, неврози. А також намагатися не розмовляти більше трьох хвилин і обов'язково робити перерви між розмовами як мінімум на чверть години. Так можна максимально зменшити шкоду мобільного телефону. Учених з РНКЗНІ підтримує Комітет з екології Державної думи РФ. Сьогодні в США компанії-провайдери стільникового зв'язку давно інформують своїх клієнтів про рівень електромагнітного випромінювання їх телефонів. У Росії поки такої гласності тільки домагаються. Питання шкоди мобільного телефону залишається відкритим. Наші фахівці рекомендують: при виборі моделі стільникового телефону і стандарту зв'язку треба звернути увагу саме на його характеристики. Цифрового стандарту потрібна більша кількість базових станцій на одиницю площі, тому потужність телефону, необхідна для нормальної роботи, нижче, ніж в аналогових. А що стосується моделі, то дорогі і сучасні телефони менш шкідливі, ніж дешеві і застарілі.

Придумана захист від мобільних телефонів

На ринку з'явилися свого роду «чарівні палички» - антіізлучателі. Це маленькі об'ємні наклейки на стільникові телефони вартістю від 200 рублів, нібито вони знижують шкоду мобільного телеона. Крім того, ринок рясніє металевими пакетами для мобільних, металевими пластинками-накарманнікамі, магічними браслетами та іншими пристосуваннями, теж сумнівно уменьшающими потужність впливу телефону на організм. Однак це все не сертифікований товар, про його позитивний дії говорити поки немає сенсу. Вони можуть навіть зашкодити, посиливши потужність мобільного телефону. - Антіізлучателі - це міф, - стверджує і Анатолій Яцкевич. - Електромагнітну енергію стільникового телефону поглиначами НЕ перекриєш. Антіізлучателі можна встановити близько антени дуже високої потужності, але не приклеїти на мобільний телефон.

Вихід із ситуації

Люди вже не відмовляться від стільникових телефонів, пейджерів, електронних записників, портативних комп'ютерів, плеєрів, диктофонів та інших мобільних пристроїв . І якщо так, залишається одне: до вибору кожного апарату треба підходити з розумом.