В Яких продуктах містяться вуглеводи.

Вуглеводи служать для організму людини головним джерелом енергії. На їх частку припадає близько 60% всієї одержуваної енергії. Знати, в яких продуктах міститься найбільше вуглеводів, необхідно тим, хто піклується про своє здоров'я. Крім того важливо знати види споживаних вуглеводів, адже надмірне вживання деяких з них нерідко призводить до різних неприємних наслідків, наприклад, до ожиріння.
Вуглеводи активно беруть участь у фізіологічних процесах. Енергію, яку люди отримують з вуглеводів, використовується не тільки для руху, а й для забезпечення роботи всіх органів і систем. Вуглеводи беруть участь в утворенні ферментів і гормонів. Однак налягати на угльоводсодержащие продукти не варто, оскільки надмірне їх споживання є найбільш поширеною причиною порушення обміну речовин. Вуглеводи поділяються на дві групи: складні і прості. Складні вуглеводи - це полісахариди, до таких належать крохмаль, глікоген, пектини і клітковина. Простими вуглеводами називають моносахариди, а саме фруктоза, мальтоза, галактоза, глюкоза й сахароза. Швидкорозчинні моносахариди потрапляють в кров практично відразу. Найбільше цих речовин міститься в овочах, фруктах і меді. У такій важливій речовині, як глюкоза, сильно потребує мозок. Не дарма під час розумової роботи рекомендується з'їдати багато темного шоколаду, адже в ньому міститься багато глюкози. Також їй багаті вишня, виноград, банани, малина, черешня, слива, капуста, морква і гарбуз. Варто відзначити, що для засвоєння глюкози організмом необхідний інсулін. Фруктоза найбільш безпечний, порівняно з глюкозою, джерело вуглеводів. Вона підходить навіть для людей, які страждають на цукровий діабет, оскільки проникає в клітини без участі інсуліну. Фруктоза солодше глюкози в два рази, але разом з тим вона не провокує карієс. Серед джерел фруктози варто виділити груші, яблука, кавуни, чорну смородину, суницю і мед. Менш відома галактоза. У вільному вигляді він зустрічається тільки в молочних продуктах. Ворогом усіх худнуть людей є вуглевод в чистому вигляді - сахароза. Вона зустрічається в кондитерських виробах, цукрі, варення, морозиві, хлібобулочних виробах, солодких напоях. Відповідаючи на питання про те, в яких продуктах містяться вуглеводи, варто сказати кілька слів про пиво, від якого на животі, на думку багатьох, з'являється жирок. Виною цьому є солодовий цукор - мальтоза. Крім пива вона міститься в меді і певних видах хлібобулочних виробів. Складні вуглеводи названі так завдяки своїй структурі. Вони поступово проникають в кров в невеликих кількостях. Їх джерела: злаки, рослинні продукти, макаронні вироби, хліб грубого помелу, горіхи і боби. Така речовина як глікоген є в організмі резервним полисахаридом, і при необхідності може перетворюватися на глюкозу. У невеликих кількостях він міститься в м'ясі, в найбільшої концентрації - у печінці. Близько 80% вуглеводів, що потрапляють в організм, становить крохмаль. Він є в зернових культурах, картоплі, бобових, а також моркві, гарбузі, капусті, бананах, томаті. Крохмаль з круп, хліба та картоплі перетравлюється вкрай повільно, поступово расщепляясь до глюкози, в натуральному вигляді він засвоюється швидко. Щоб забезпечити надходження в організм не менш важливих пектину і клітковини, необхідно включити в раціон яблука, буряк, сливу, малину, виноград, журавлину, баклажани, апельсини, дині, лимони, огірки, гарбуз, томати, картопля, різні крупи.
Вуглеводи - поживні речовини, незамінні для людського організму. Вони постачають основну частину енергії, необхідну для нормальної життєдіяльності. Але надлишок вуглеводів в харчуванні може призвести до набору зайвої ваги, тому захоплюватися високоуглеводними продуктами не варто.

Трохи біохімії

Далеко не всі вуглеводомісткі продукти шкідливі для фігури. Для того щоб не «боятися» всіх вуглеводів без розбору, потрібно знати, чим вони, власне, різняться. Всі вуглеводи за хімічною структурою поділяються на прості і складні, також окремо можна виділити харчові волокна.Простие вуглеводи (глюкоза, фруктоза, лактоза, сахароза) містяться в молоці, фруктах і готових продуктах, що мають солодкий смак. При вживанні в їжу вони швидко всмоктуються в кров і підвищують рівень інсуліну, а при надмірній кількості можуть перетворюватися в жир. Їх ще називають «швидкими» углеводамі.К складним вуглеводам відноситься крохмаль, глікоген і харчові волокна. Крохмаль міститься в бобових, зернових продуктах, картоплі, кукурудзі, деяких овочах. Глікоген - це «запасний вуглевод» в печінці людини, так званий резерв, який використовується на первинні нужди.Піщевие волокна (пектин, целюлоза) - теж вуглеводи, що мають настільки складну структуру, що організм їх перетравлювати не може. Вони потрібні в основному для того, щоб виводити з організму шкідливі речовини. Харчові волокна працюють в кишечнику людини як «щітка» .Крахмал, глікоген і харчові волокна відносяться до «повільним» вуглеводам. А це означає, що перетравлюються вони поступово, не викликаючи «інсулінових стрибків». Енергія вивільняється порціями, не утворюючи надлишків і не відкладаючись в жирові запаси.

«Шкідливі» і «корисні» вуглеводи

Вуглеводи можна виявити практично у всіх продуктах. Завжди багато вуглеводів в їжі, що містить рафінований цукор: випічці, солодощах, кондитерських виробах, цукерках, варення, сирних сирках, солодких напоях, підсолоджених кашах. Так, додаванням ложечки цукру можна в прямому сенсі слова зіпсувати кашу. З розряду корисних продуктів, що містять повільні вуглеводи, вона автоматично переходить в розряд звичайних солодких страв і починає мало чим відрізнятися від здобного пирога. Людині, що стежить за харчуванням, можна сміливо відмовлятися від підсолоджених продуктів, де найбільше такого вуглеводи як сахароза. Вони не тільки марні для здоров'я, але і дуже шкідливі для фігури.Также багато вуглеводів в хлібі, круп'яних стравах, картоплі. Може, когось це здивує, але овочі, фрукти і ягоди теж містять велику кількість вуглеводів. Хоча відмовлятися від цих продуктів не варто, адже основні вуглеводи, що містяться в них - це крохмаль і харчові волокна, тобто «повільні» вуглеводи. Солодкі фрукти, звичайно, містять і швидкі вуглеводи (наприклад, фруктозу). Однак наявність харчових волокон уповільнює її всмоктування, тому явного надлишку вуглеводів, що загрожує відкладенням в жир, не виникає.

Правильний вибір

Зрозуміло, це не означає, що картоплею і бананами можна об'їдатися без жодного ризику. У всьому потрібна поміркованість. Але, вибираючи між бананом і тістечком, картоплею і пирогами - корисніше віддати перевагу продуктам, що містять «повільні» вуглеводи.