Як доглядати за кактусами.

Кактуси - невибагливі рослини, тому вони можуть стати ідеальним варіантом для тих, у кого немає часу на догляд за вибагливими квітами або хто просто забуває вчасно поливати кімнатні насадження. Але все ж навіть невибагливим кактусам потрібно забезпечити сприятливі умови для росту і цвітіння.
Розмір ємності повинен відповідати кореневій системі рослини. У одних кактусів коріння недовгі і розвинені у верхній частині, тому горщик для вирощування таких кімнатних рослин повинен бути неглибоким, але досить широким. У інших же яскраво виражений стержневідний головний корінь, тому такі рослини висаджують в глибоку ємність. Що ж стосується матеріалу, з якого повинен бути виготовлений горщик для вирощування кактусів, - це справа смаку. Але все ж небажано висаджувати їх в металеву ємність, оскільки метал може заіржавіти, що несприятливо позначиться на стані рослини. Склад грунту залежить від виду вирощуваного кактуса, його віку та інших факторів. В ідеалі в грунтової суміші повинні бути такі інгредієнти: глинисто-зернова земля, деревне вугілля, перегній, листова земля, крупнозернистий річковий пісок, цегляна крихта, а також стара парникова земля. При цьому «земля» повинна бути пухкої, добре пропускати воду і повітря. А ще для всіх видів кактусів краща слабокислотні грунт (рН від 4,5 до 6). Кактуси - світлолюбні кімнатні рослини, тому розташуйте їх на самому сонячному підвіконні. При нестачі світла спостерігається деформація стебла і навіть виникають захворювання. У цьому випадку природне освітлення потрібно доповнити лампами денного світла (це особливо важливо при вирощуванні кактусів на північних вікнах і в зимовий період часу). Для епіфітів дуже важливий свіже повітря, тому частіше провітрюйте приміщення, в якому вони виростають. Але пам'ятайте: кактуси бояться протягів. У літній час їх можна перемістити на балкон. Взимку ці кімнатні рослини, вирощувані в приміщенні з паровим опаленням, дуже страждають від пересушеного повітря і високих температур. Їх можна розмістити на світлому вікні між рамами (за умови, що в рамах немає щілин) або на підвіконні, де встановлено оргскло (воно захистить кактуси від негативного впливу батарей парового опалення). Особливого підходу вимагає полив. Одне і те ж рослина потребує різної кількості води. Так, чим вища температура, сухіше повітря і менше горщик, тим більше рясним повинен бути полив. А епіфіти, вирощувані в маленьких ємностях, потребують ще й обприскуванні. Для поливу цих рослин рекомендують використовувати дощову або ж пом'якшену кип'ятінням, охолоджену до кімнатної температури воду. Взимку ж зайва вологість для кактусів згубна, тому кількість поливів слід звести до мінімуму.
Кактуси славляться тим, що не вимагає до себе складного догляду та постійної уваги. Однак, як і інші рослини, кактусам необхідна турбота, без якої вони загинуть. Достатня кількість тепла і світла, води і прикорму забезпечать здоров'я і красу рослині.

Повітря і добриво

Кактусам необхідно постійно рихлити землю, так як це забезпечує надходження і переробку поживних речовин. Щоб рослина добре росло, потрібно його постачати добривом, яке містить всі необхідні елементи. Тому слід купувати вже готові підгодівлі для кактусів. Перед тим як внести добриво, обов'язково полити грунт. Значення має час годування рослин. Кактуси люблять отримувати підгодівлю в періоди, коли варто нежарка, прохолодна погода. Зручніше буде, якщо розділити квіти на групи, тим самим об'єднавши їх за схожими потребам. Адже кількість і якість добрив для різних видів кактусів теж буде різним. Приміщення, в якому знаходяться кактуси, має бути постійно провітрюваним. Повітря повинен безперешкодно проходити до коріння рослини, адже від кількості кисню залежить ступінь засвоюваності поживних речовин.

Вода

Кактуси неоднозначно ставляться до води. Місця їх природного проживання - посушливі пустелі й степи. Тому ці квіти не терплять частою і зайвої вологи. З іншого боку, якщо їх перетримати без вологи, то рослини загинуть. Найкраще поливати рясно, але рідко. Спостереження за кактусом допоможе визначити найкращий водний режим для нього. Потрібно стежити за грунтом, якщо вона вже суха і пройшло достатньо часу, то прийшов час полити кактус. Кімнатні кактуси ставляться добре до поливу в будь-який час доби. Якщо квіти знаходяться в оранжереях, які схожі з клімату з місцем їх природного проживання, рекомендується поливати увечері в спекотні періоди і вранці - в холодні. Варто поставитися серйозно до вибору горщика, в якому буде жити кактус. Розрізняють горщики зі штучних і природних матеріалів. Популярністю користуються глиняні та пластикові. Пластикові горщики коштують дешевше і багато в чому допомагають забезпечувати здорове зростання кольорів. Вода з такого горщика нікуди не дівається. Кактус не помре ні від спеки, ні від нестачі вологи. Глиняні горщики відмінно підходять в тому випадку, якщо можливий надлишок вологи. Тому що подібна посуд здатна випаровувати частина води.

Світло і тепло

Світло необхідне кактусам для процесу фотосинтезу. Взимку в оранжереї або в квартирі можна встановити штучне освітлення. Популярністю користуються люмінесцентні лампи, так як їх спектр електромагнітного випромінювання позитивно впливає на фотосинтез. Використовуються і лампи розжарювання, але вони менш полезни.Еслі відсутня можливість використовувати лампу, то кактуси взимку відносяться на сонячну сторону. Влітку ставити кактуси під прямі сонячні промені не можна. Найкраще буде створити для квітки невелику тень.Для сприятливого існування і зростання кактусів треба стежити за теплом в приміщенні. Днем повинна бути досить висока температура, яка вночі повинна значно знижуватися. Кактуси люблять, якщо співвідношення тепла і світла однаково.