Робота промоутером: погляд зсередини.

Назва посади «промоутер» перекладається як «раскрутчік». Відповідно до досліджень психологів, покупець запам'ятовує не більше 7-10% зі сказаного для нього тексту, решту інформації він «добирає» зоровим, смаковим і нюховим сприйняттям. Завдання промоутера - розкрутити товар, представити його клієнту, дати спробувати, подарувати подарунки, провести розіграш призів. На перший погляд - незапорошена работенка ...
Однак, як показав власний досвід, пряма реклама товару є досить непростим способом заробітку.

Вимоги до промоутерів

Оголошень «Требуется промоутер» досить багато, в хороші компанії промоутерами влаштовуються через знайомих. Співбесіда. В довгій черзі на посаду промоутера - в основному дівчата студентського віку. Відбір строгий. Умови: приємна зовнішність, привітність, комунікабельність, грамотна мова, активність і відмінна пам'ять. Відбір більше нагадував прийом в театральну студію, а не класичну процедуру співбесіди. Після стандартного заповнення анкети починається щось схоже на кастинг: потрібно показати вміння залучати аудиторію, продемонструвати техніку розмови, провести бесіду з уявним клієнтом. Вважається, що найкращий вік для промоутера від 18 до 23 років, візьмуть і людини постарше, з досвідом роботи. Зовнішність промоутера підбирається відповідно до виду та рекламним образом товару. Для реклами апетитних булочок воліють пишних дівчат. Для дегустації пива або вина - міцних, сильних і більш дорослих хлопців. Для реклами сигарет вимоги посилюються: представники сигарет «Петро I», типово чоловічий марки, наймають міцних, невисоких, але відкритих юнаків чи дівчат. А, наприклад, для Vogue, тоненьких жіночих сигарет, будуть потрібні виточена фігурка, сліпуча усмішка і зріст 180 см. При роботі з предметами гігієни, харчовими добавками або побутовою хімією достатньо природної чарівності і охайного зовнішнього вигляду. З тими, хто пройшов відбір, укладається договір. Форма співпраці може бути будь-який - від участі в разової акції з погодинною оплатою до постійної роботи протягом декількох місяців або років з місячними зарплатами.

Особливості професії промоутер

Приходити на «точку» промоутер зобов'язаний за 20-40 хвилин до початку роботи, щоб встигнути підготуватися. Результат промо-акцій у наявності: продажу рекламованого зростають в п'ять, а іноді і в 25 разів. Під кінець такого неповного робочого дня втомлюються ноги (відійти і навіть присісти строго заборонено), сідає або пропадає голос. Промоутер працює 3-4 дні на тиждень, частіше по вихідних, по 4-6 годин на день. Оплата погодинна, існує система премій в разі високих продажів. Передбачена і система штрафів: за 5-хвилинне запізнення, неактивне поведінку, спотворення тексту, неакуратний вигляд зарплата знижується в два-три рази. Подвійний контроль з боку агентства і замовника не дає розслабитися. Промоутерів для роботи набирають як рекламні агентства, так і фірми, товар яких треба розкручувати. Переваги найму через рекламне агентство в тому, що кожна акція - неповторна. Ніколи не вгадаєш, яка буде наступною. Сьогодні стаєш представником ковбасного підприємства, а назавтра пропонуєш новий пральний порошок. В агентстві зазвичай зарплата чітко не визначена: все залежить від бажань замовника, який звернувся в агентство. Але, чим вище оплата за годину, тим старанніше працює промоутер. При наймі на роботу безпосередньо на фірму зарплата буде стабільніше, а особливості рекламованої продукції вже після декількох тижнів добре засвоюються. Акція триває один-три місяці, потім промоутера «перекидають» на інший продукт. Так змінюються і форма, і текстовка, і графік роботи. Зазвичай стояти треба у другу зміну - з 15 до 19. До обіду - навчання, а вечір вільний. Дуже зручно для студентів. Можливість професійного росту для майбутніх юристів чи хіміків тут відсутній, зате можна навчитися іншим речам. Наприклад, вільно спілкуватися з людьми, розвинути в собі ораторське мистецтво і освоїти ази реклами і маркетингу. Перед початком будь-якої акції проходить спеціальний тренінг: заучується текст, обговорюються варіанти звернення до покупця, розвитку розмови з клієнтом. На тренінгу задаються найнесподіваніші питання, дурні, каверзні. Зіб'єшся - можуть відразу звільнити.

Форма одягу промоутера і місце проведення акції

На кожну акцію промоутеру видають спеціальну форму - спідниця (рідше брюки), майка або футболка влітку, куртка і шапка взимку, а іноді й рюкзак або сумка . Красиво і яскраво одягнена людина в будь-якій юрбі відразу впадає в очі. Бувають і нетрадиційні задумки. Промоутерів розряджають у веселі кокошники і пишні спідниці або натягують короткі шортики. На презентації однієї компанії двоє хлопців в яскраво-синіх комбінезонах ходили по залу з іграшковими самоскидами на мотузочках. А на одній недавній акції промо-дівчат нарядили в купальники і на голові у них красувалися заячі вушка - реклама Феррарі. Втім, бувають і накладки: наприклад, в одному торговому домі на промо-акції жіночих прокладок «Олвейз» працював промоутер-юнак! Тема, зрозуміло, його бентежила, він постійно червонів і заїкався. А що проходять бабусі були обурені і незадоволені такою аморальністю ... Акції проводяться в найбільш багатолюдних місцях міста - супермаркетах, торгових центрах, на центральних вулицях і в популярних місцях - кафе, барах, клубах. Народ вже звик і не цурається промоутерів, навпаки, все в міру своєї фантазії беруть участь в «грі» під назвою «купи-продай». А ви, зустрівши в якомусь магазині дегустацію або презентацію, не хочете підійти і взяти участь?