Боротьба з тлею.

Під узагальненою назвою «тля» мають на увазі кілька десятків видів комах, злісних шкідників рослин. Деякі з них можуть мешкати тільки на одному виді рослин, інші селяться на кількох. Боротьба з тлею може включати біологічні та хімічні методи.

Біологічні методи боротьби з попелиць

Тля висмоктує корисні соки з листя і бутонів, після чого вони згортаються і сохнуть. Комахи на крилах перебираються на сусідні рослини, коли їм не вистачає їжі на вже уражених. Восени тля відкладає яйця, які зимують у нирках. Навесні з яєць з'являються нові покоління шкідників. Щоб не допустити цього, в лютому-березні, до того, як набухнуть бруньки й почнеться рух соків, закип'ятіть в саду воду і обдайте окропом ягідні кущі, особливо смородину і агрус, на яких часто селяться ці шкідники. Попелиця в процесі життєдіяльності виділяє солодку рідину - падь, яку дуже люблять мурашки. Можна сказати, тля - домашня тварина мурах, про який вони ретельно дбають. Мурахи переносять шкідників на соедніе кущі - «пасуть» їх. Тому варто позбутися мурах, щоб позбутися від попелиці. У спеціалізованих магазинах є великий вибір засобів проти мурах. І навпаки, варто залучати в сад комах, які харчуються попелиць - сонечок і златоглазок. Неоціненними помічниками в боротьбі з шкідниками стануть звичайні горобці - вони годують попелиць своє потомство.

Хімічні методи боротьби з попелиць

Рослини, уражені тлею, необхідно обприскувати спеціальними засобами. Народні способи практично не шкодять навколишньому середовищу, проте їх дія на комах м'якше. Поріжте на шматочки разом з насінням 4-5 пекучих червоних перцю і залийте їх літром окропу. Додайте столову ложку натертого мила і дайте настоятися 24 години. Процідіть настій через марлю і залийте в пульверизатор. Обприскуйте рослини, уражені тлею, звертаючи особливу увагу на виворітну сторону листя - саме її воліє тля. Для боротьби з попелиць замість пекучого перцю можна використовувати часник. Роздушіть 200 г часнику, залийте 10 л води і настоюйте протягом доби. Потім настій процідіть і обприскуйте рослини. Ефективний і тютюновий настій. У літрі води прокип'ятіть 100 г тютюнового пилу. Відфільтруйте відвар, розведіть в 10л води і додайте 100 г мильної стружки. Настій використовуйте, коли мило розчиниться - воно необхідне, щоб рідина утримувалася на листках. Бажано провести обприскування до початку цвітіння, коли можна встигнути мінімізувати шкоду, що наноситься попелиць.