Як дізнатися вік книги.

У пострадянський період зросла популярність колекціонування антикваріату. При цьому один з визначальних факторів цінності предмета - це його вік. У такого предмета, як книга, вік за рахунок вказівки року видання можна визначити точно і швидко. Але що, якщо рік не вказаний? Для цього існує ряд інших методів визначення віку видання.
Інструкція
1
Зберіть всю доступну інформацію про книгу. Якщо вона зберігалася у вас вдома, розпитайте літніх родичів про те, як давно книга в родині, коли і як була придбана. Це допоможе вам хоча б приблизно визначити її вік.
2
Зверніть увагу на орфографію. У російській історії проводилося кілька реформ, які сильно змінили правопис. Завдяки цьому можна хоча б приблизно датувати текст, який ви бачите перед собою. Якщо в тексті присутні такі літери, як «омега», «іжиця» або «юс», значить, книга була створена до 1710 року, тобто до затвердження Петром I нового цивільного шрифту. Винятком можуть бути тексти, створені старообрядцями - в їх середовищі старої орфографія зберігалася довше. Присутність літери «й» говорить про те, що текст був виданий після 1735, коли з'явилася ця буква. А букву «е» можна зустріти в книгах тільки з кінця XVIII століття. З 1918 року в текстах не використовувалися літери «ять» і «фіта», зник твердий знак наприкінці слів. Певні зміни в орфографії можна спостерігати і в більш нових виданнях. Наприклад, до 1956 року ряд слів записувалися інакше, ніж зараз - «чорт», «шопот», «цирюльнік» і ряд інших.
3
Для книг, створених до XX століття, використовуйте датування по філігранністю. Філігрань - це особливий вид водяного знака, який наносився на папір як знак виробника. Щорічно форма і вид цих знаків змінювалися. За ним можна визначити не тільки час, а й місце виробництва паперу. Труднощі цього методу полягає в тому. Що він може дати тільки нижню межу датування, наприклад, що книга була створена не раніше п'ятдесятих років XVII століття. Але вона могла бути написана й видана набагато пізніше, просто і використанням старих листів бумагі.В даний час видано безліч каталогів як російських, так і зарубіжних філіграней з відповідними датировками. З цими виданнями можна ознайомитися в науковій бібліотеці.
4
Для рукописних книг підходить датування по типу написання букв. У старому російською мовою можна виділити два основних шрифта: - статут, що відрізняється чітким геометричним написанням літер. У класичному вигляді використовувався в XI-XIV століттях; - полуустав, з більш округлими буквами і наголосами. З'явився в XIV столітті, після 1710 практично зійшов нанівець.