Які птахи співають.

Пташине спів відноситься до числа звуків, найбільш приємних для людини. Дивно і незатишно виглядала б наша планета, якби раптом відразу припинилися всі ці трелі, свист, щебетання. А які птахи вважаються хорошими співаків серед великого розмаїття пернатих?
Красиве спів птахів приносить людині справжнє естетичне задоволення. Не випадково гарного співака досі можуть шанобливо назвати курським солов'єм. Видавати звуки можуть практично всі птахи. Це відбувається через вібрації перетинок, розташованих на стику трахеї і бронхів. Однак далеко не завжди такі звуки виходять красивими і мелодійними. Наприклад, хрипке каркання ворони чи сподобається якоїсь людини. А пронизливі, неприємні крики павичів представляють просто разючий контраст у порівнянні з їх чудовим зовнішнім виглядом. Прямо як в мультфільмі про барона Мюнхгаузена, який вирішив роздобути цю «чудо-птицю, яка, судячи з оперення, повинна чудово співати». Тому птахи, здатні видавати мелодійні звуки, приємні людському вуху, так і називаються «півчі». Найбільше співочих птахів в загоні «Горобцеподібні». Це найчисленніший загін, що нараховують близько 5400 видів. Птахи, що входять до нього, відрізняються малими і середніми розмірами, і підрозділяються на дві великі групи: комахоїдні і зерноядние. До зерноядние півчим птахам відносяться, наприклад, чиж, щиголь, канарейка, клест. Їх спів не настільки різноманітно, як у комахоїдних. Воно більш різке, навіть буває грубуватим. Такі птахи, як правило, легко звикають до неволі і швидко починають приймати там їжу. Комахоїдні співочі птахи - соловей, шпак, малиновка, вівчарик, варакушка, дрізд, очеретянка, іволга та інші. Їх спів набагато більш різноманітне і мелодійне. Вони важче звикають до неволі і не відразу починають є готовий корм. Серед цих птахів є відмінні наслідувачі. Перш за все, це відноситься до шпакам, які здатні з винятково високою точністю відтворювати звуки інших птахів, навіть таких великих, як журавель, наприклад. Хвилясті папужки (особливо самці) формально не відносяться до півчим птахам, але теж часто і досить непогано співають. Як правило, це свідчить про гарний настрій птиці або про те, що вона хоче поспілкуватися з господарем. У живій природі птахи найактивніше співають в період гніздування і висиджування яєць. Коли вилуплюються пташенята, спів стає набагато більш рідкісним, а після того як пташенята покинуть батьківське гніздо, воно в багатьох випадках взагалі припиняється. Правда деякі осілі птахи співають цілий рік. В окремих випадках птах (наприклад, руда славка) може одночасно відтворювати дві мелодії.
Соловей - віртуозний співак, якому в природі немає рівних. У найбільш «талановитих» солов'їв в мелодіях можна почути до 40 колін. Коліно - це повторюване звукосполучення, вироблене птахом, і, чим більше колін у пісні, тим вона багатослівніше і приємніше для сприйняття і тим вище цінується соловей. Заливистим мотиви цієї співочої пташки можна послухати тільки ранньою весною. І пов'язано це виключно з поведінковими особливостями солов'їв.
Соловей (Luscinia luscinia) - маленька птах сіро-бурого забарвлення з рудуватим хвостом. Її розмір трохи крупніше горобця. Гніздиться соловей в країнах Східної Європи (крім півночі), в центрі і на півдні Західного Сибіру. На зимівлю відлітає в південну половину Східної Африки (тропічну її частину). На батьківщину солов'ї повертаються навесні, на початку травня. По прильоту відразу займають густі чагарникові порослі, в'ють гнізда. І лише через 4-5 днів після «новосілля», коли пробивається перша поросль на деревах, солов'ї починають заливатися своїми чудовими трелями. Співають тільки самці. І співають вони для того, щоб завоювати самку. Пісня - це знак залицяння за подругою, яка в цей час мовчки сидить неподалік від співака і уважно слухає. І чим віртуозніше соловей буде зазивати самку, тим імовірніше їх союз. Співає соловей, сівши на гілочку невисоко від землі. Під час ззовні «концерту» він забуває про небезпеку і демонструє своє вміння настільки самовіддано, що до птаха можна підійти впритул і навіть помацати рукой.Прі цьому, спростовуючи легенди, придумані поетами про те, що солов'ї співають лише вночі, співоча пташка виконує трелі і в денний час, просто днем її трохи заглушають звуки інших птахів. Завоювавши самку, соловей продовжує свої концерти до того моменту, поки його подруга не висидить пташенят. Це триває трохи більше 2 тижнів. Своїм співом батько сімейства як би підбадьорює самку в її нелегкій справі, а також оповіщає її, що навколо все спокійно. Замовкає соловей, як тільки на світ з'являються пташенята, щоб не привертати увагу до свого гнізда тварин і птахів. Тепер він насторожі і буде видавати лише короткі вигуки, що попереджають самку про опасності.Пеніе солов'їв можна почути лише навесні, оскільки все, що залишився відносно короткого літа солов'ям вже буде не до залицянь і виконання пісень. Їм вже необхідно вигодувати, виховати, навчити літати своє потомство. Адже восени вже з підрослими пташенятами солов'ям знову доведеться мігрувати в теплі країни.